Pri tamojšom pomníku Slobody slovenského národa ju pripravilo mesto Ružomberok v spolupráci s Kultúrnym domom Andreja Hlinku, so Zväzom vojakov SR – Klub posádky Ružomberok, Vojenským útvarom 1115 v Ružomberku, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov – oblastný výbor Ružomberok a Asociáciou policajtov vo výslužbe.
Na čestnej stráži stáli profesionálni vojaci z miestnej posádky. Primátor Ružomberka Igor Čombor priblížil históriu vzniku prvej svetovej vojny, jej priebeh ako aj mierové rokovania. Ich výsledkom bol rozpad Rakúska-Uhorska a osamostatnenie sa národov, ktoré v ňom žili. „Aj my si chceme s úctou pripomenúť udalosti, ktoré ovplyvnili životy našich starých rodičov, rodičov i nás a budú ešte veľmi dlho ovplyvňovať aj životy mladej generácie," povedal primátor.
Deň vojnových veteránov si svet pripomína v deň výročia ukončenia 1. svetovej vojny. Prímerie po štvorročnom krvavom konflikte bolo podpísané 11. novembra 1918 o 11:11 hodine v Compiétne vo Francúzsku. V niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj Deň červených makov. V roku 1920 prijali vojnoví veteráni kvet červeného maku za symbol spomienky na vojnové hrôzy. Na Slovensku si na uvedenú udalosť spomíname len v posledných rokoch.
Tradícia osláv konca 1. svetovej vojny sa začala rodiť už pri prvom výročí dňa prímeria, 11. novembra 1919, keď sa tento deň pripomínal v Londýne, Paríži aj ďalších mestách dohodových štátov. Americký prezident Woodrow Wilson v tom roku oficiálne vyhlásil 11. november za Deň prímeria. Oficiálnym sviatkom sa stal v roku 1926. Roku 1954 premenoval Kongres Deň prímeria na Deň veteránov.
Symbolom Dňa veteránov sa stal kvet vlčieho maku. Symbol má pôvod v básni „In Flanders fields" (doslova „V poliach Flámska"), ktorú v roku 1915 napísal kanadský chirurg John McCrae, ktorý slúžil na západnom fronte, neďaleko belgického mesta Ypr Deň červeného maku pripomína útrapy vojen.
Pamiatku vojnových veteránov pripomína na ružomberskom centrálnom cintoríne pamätník. Pri ňom sa schádzajú ľudia, ktorí si chcú uctiť obete vojen, spomínajú na svojich rodinných príslušníkov, ktorí zahynuli vo vojnách. Pri pamätníku zapaľujú sviečky.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia