Do Mondi SCP pribudne nový papierenský stroj

Do Mondi SCP pribudne nový papierenský stroj

RedakciaAktuality31.10.2018

Predstavitelia Mondi SCP, najväčšieho slovenského výrobcu celulózy a papiera zorganizovali v utorok slávnostné položenie základného kameňa nového papierenského stroja PS19. Okrem výstavby nového papierenského stroja je súčasťou projektu ECO plus s celkovou investíciou vo výške 340 miliónov eur, aj prebiehajúca modernizácia a rozšírenie celulózky. Úlohou samotného stroja PS19 bude po spustení do prevádzky vyrábať nový produkt – kartónový papier s bielym povrchom.

Základný kameň poklepkali aj najvyšší ústavní predstavitelia

Na podujatí, ktorého hostiteľmi bol prezident Mondi SCP Bernard Peschek a predseda predstavenstva Mondi SCP Miloslav Čurilla, sa zúčastnil aj predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda vlády Českej republiky Andrej Babiš, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír a ďalší zástupcovia vlády.

Nový stroj s najmodernejšou technológiou V Európe

PS19, stroj ktorý bude vyrábať nový druh papiera – kartónový s bielym povrchom by mal spracovávať viac ako 200 000 ton recyklovaného papiera. Tento nový druh papiera by sa mal využívať na trhu obalov pre maloobchody, elektronické obchodovanie, na spotrebiteľský tovar s dlhou životnosťou či iné špecializované použitie. Peter Oswald, prezident Mondi Group uviedol, že sa chcú stať vedúcou firmou v oblasti obalov na celosvetovom trhu: „Táto investícia nám umožní ďalej rozvíjať portfólio obalov a dodať na rastúci trh inovatívne a trvalo udržateľné riešenia.“ Okrem toho tiež vyzdvihol odbornú vzdelanosť ľudí v segmente a prejavil úsilie naďalej podporovať realizáciu investícií na vysokej úrovni tak ako doteraz.

Rozhodnutie vybudovať nový papierenský stroj s najmodernejšími technologickými prvkami práve na Slovensku a konkrétne v Ružomberku považuje premiér SR Peter Pellegrini za veľký úspech. „Ak si takáto veľká svetová firma vyberie Slovensko za miesto, kde umiestni svoj najmodernejší stroj, ktorý bude v rámci Európy jedinečný, svedčí to o tom, že Slovensko považuje za krajinu, kde je stabilné a dobré podnikateľské prostredie, že verí ľuďom, žijúcom v tomto regióne aj tomu, že celú investíciu a následne aj spustenie zvládnu. A je to pravdepodobne aj prejav dôvery, ktorá vyplýva z osemnásťročnej skúsenosti tohto veľkého investora s fabrikou v Ružomberku,“ uviedol Pellegrini.

Ako ďalej sám povedal, štát bol na tento projekt ochotný poskytnúť aj investičnú pomoc, ktorá vychádzala z novej politiky štátu. Vysvetlil, že to znamená, že sa primárne nekladie dôraz na tvorbu obrovského množstva nových pracovných miest, ale pokiaľ firma plánuje urobiť vysoko inovatívnu investíciu s vysokou pridanou hodnotou a vďaka nej sa udrží respektíve aspoň mierne zvýši zamestnanosť, tak aj v tomto prípade je štát ochotný poskytnúť investičný stimul. Premiérovo vyjadrenie doplnil aj podpredseda Európskej komisie pre energetiku Maroš Šefčovič. Európska komisia, ktorá túto štátnu pomoc preverovala s ňou podľa jeho slov súhlasila z dvoch hlavných dôvodov: „Ten prvý dôvod bol ten, že sa naozaj jedná o investíciu, ktorá ide do vysoko ekologickej výroby, ktorá bude prezentovať to najlepšie, čo v tomto segmente výroby papiera a spracovania zberných surovín existuje. Druhý dôvod bol aj ten, že bez tejto štátnej pomoci by hrozilo, že výroba sa z tohto regiónu presťahuje mimo priestoru Európskej únie o čo samozrejme nikto nemal záujem.“

Viac pracovných príležitostí

Spoločnosť Mondi SCP zamestnáva v Ružomberku vo vlastnej výrobe momentálne 1500 ľudí a niekoľko ďalších v pomocných výrobách. Podľa Milana Fiľa, prezidenta a predsedu predstavenstva ECO – INVESTMENT sa vďaka spusteniu projektu s novým papierenským strojom zvýši aj počet pracovných miest. „Projekt ECO plus a výstavba nového papierenského stroja PS19 je v dejinách tohto podniku najväčšia investícia a je dôkazom toho, že rozvíjať priemysel, ktorý ma k dispozícii domácu obnoviteľnú surovinovú základňu, tradíciu a ľudí, má zmysel a budúcnosť. Čo sa týka nových pracovných miest, priamo na papierenskom stroji by to malo byť do 200 nových pracovných miest. Niekoľko stoviek pracovných miest by tiež mal priniesť obslužný systém, ktorý sa bude skladať zo zberných surovín až k príprave látky,“ povedal.

A čo doprava?

Podpora výroby, ktorú so sebou nový papierenský stroj prinesie výrazným spôsobom zaťaží aj dopravnú situáciu v meste. Podľa premiéra Petra Pellegriniho je však dostavba diaľnice D1 prioritou nie len kvôli tomu, že sa tu ešte vystupňuje intenzita kvôli zvýšeniu kapacity výroby. Situáciu zhodnotil ako vážnu a povedal, že je povinnosťou vlády, čo najskôr dobudovať diaľnicu D1 už len kvôli ľuďom, ktorí žijú v tomto regióne a dennodenne tadiaľ prechádzajú.

(foto: Anežka Macková)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia