
Pod patronátom Pedagogickej fakulty a Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku sa dnes vo výstavnej sieni rektorátu školy konala medzinárodná vedecká konferencia s názvom Syndróm vyhorenia v pomáhajúcich profesiách.
Konferenciu, po úvodnom slove predsedníčky organizačného výboru Júlie Bačkorovej, otvoril dekan pedagogickej fakulty Peter Krška a po ňom sa k prítomným prihovoril prodekan pre projektovú činnosť fakulty zdravotníctva Lucián Zastko. Obaja vysokí akademickí funkcionári zdôraznili, že duševné zdravie je vysoko aktuálna téma, ktorá sa nás všetkých dotýka.

„Je to taký náš unikát,“ povedala na úvod Júlia Bačkorová, keď sme ju oslovili. „Už tretí rok realizujeme vlastný projekt, ktorý je zameraný na syndróm vyhorenia. Preto sme aj priniesli na Slovensko škandinávsky dotazník na meranie syndrómu vyhorenia. Ten sa v uplynulom období prekladal do slovenského jazyka a potom overovali jeho štatistiky, ako sú vhodné na meranie tohto javu. Takisto tieto výsledky boli na našej konferencii odprezentované.“

Program bol vyskladaný z viacerých prednášok a na záver sa uskutočnili ešte workshopy. „Prednášajúci, ktorí sa venujú danej problematike, resp. majú o ňu záujem, sa mohli sami prihlásiť. Bolo to zverejnené a otvorené. My sme pozvali našu hlavnú hostku Janu Bieščad, psychologičku a terapeutku z Trnavskej univerzity, ktorá sa venuje rôznemu spektru psychologických problémov. Pani doktora vystúpila s prednáškou Unavení z pomáhania: keď duša horí cez telo,“ dozvedeli sme sa ďalej od J. Bačkorovej.
Hoci išlo o niečo nové, zaujímavý projekt oslovil ľudí. „Záujem bol taký, že kvôli priestorovým možnostiam, sme boli nútení registráciu predčasne ukončiť. Väčšinou sme mali účastníkov z Ružomberka a okolia, pričom prevažovali zdravotné sestry. Aj preto, že podujatie bolo organizované v spolupráci so Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek,“ doložila Júlia Bačkorová.
Foto: autor
© 2026 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia