Aj keď v tomto období často hovoríme o jesennej depresii, v skutočnosti ide len o akúsi rozladenosť. Prejavujem sa stratou energie, nerovnováhou, pocitom nedostatočného naplnenia. Sezónne melanchólie môžu prerásť do skutočnej depresie, čo je úzkostná porucha. O tom, čo je jesenná rozladenosť a ako jej predísť sme sa rozprávali s Mgr, Máriou Caráchovou, primárkou Psychologickej kliniky Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.
Ako a kedy vzniká jesenná únava u ľudí?
Sama neviem, kde sa vzal pojem jesenná únava. Nie každá jeseň je ako jeseň. Ak je jeseň pekná, ľudia majú k jesennej únave ďaleko. Myslím si, že prejav akéhosi vyčerpania súvisí hlavne s nedostatkom slnka, svetla ako takého. Energiu má človek načerpanú z leta.
Môžeme teda hovoriť o konkrétnej skupine ľudí, na ktorú dolieha jesenná únava intenzívnejšie?
Samozrejme, ľudia ktorí majú sklony k depresiám, tak jeseň má tendenciu tieto depresie prehlbovať. Súvisí to zvyčajne s dĺžkou slnečného svitu. Osobne si myslím, že veľa ľuďom sa takpovediac uľaví po teplom lete akoby to mala byť nejaká typická jesenná únava .
S pojmom únava sa spája aj jarná únava. Je iná ako jesenná?
Jarná únava je po dlhom období, keď nemáme dostatok slnka. Je to výraznejšie ako na jeseň. Nie je to také typické, jeseň je niekedy pochmúrna a vtedy ľudom chýba energia, nálada a živosť. Ale ak je jeseň pekná, nemalo by to vyvolávať nejakú únavu. Je to skôr individuálne.
Počasie má vplyv na našu náladu. Existuje nejaká prevencia, aby sme neprepadli úzkosti?
Samozrejme, na náladu má počasie veľký vplyv. Človek by mal mať dostatok svetla, aby neprepadol depresii alebo úzkosti. Výrazne svietiť v priestoroch, obklopovať sa živšími farbami. Ľudia sú závislí na dĺžke slnečného svitu. Príkladom sú napríklad severské národy, ktoré majú veľmi málo slnka. Oni sú na to však už zvyknutí.
Aj keď vieme, že solárium nie je zdravé, môže pomôcť ľudskému organizmu ako zdroj slnečného svetla počas jesenného alebo zimného obdobia?
Solárium je dvojsečná zbraň; na jednej strane pomôže, na druhej môže mať na pokožku nebezpečné a nepriaznivé účinky. Lepšou voľbou je obohatiť svoj jedálniček o potraviny, v ktorých sa nachádza B vitamín. Prípadne nejaký užívať. Cez zimu a jeseň máme tohto vitamínu naozaj málo.
A horské slnko?
To je podobné ako solárium, je to predchodca solárií a tiež to nie je ideálne. Síce dezinfikuje vzduch, ale pre človeka nie je dobré byť v sterilnom prostredí. Ideálne je ísť von, keď svieti slnko a načerpať energiu zo slnka a z okolitej prírody, lebo slnko nám celkovo zlepšuje náladu. Ak je von sychravejšie, odporúčam sa venovať doma nejakým prijemným aktivitám, byť medzi ľuďmi, porozprávať sa... Ja myslím, že pre ľudí je viac náročný začiatok jari ako jeseň.
Vidíte v ambulanciách nárast pacientov?
Nevidíme nejaký zvýšený počet chorých. Paradoxne skôr cez leto. Dovolenky, klíma, voda a nadmerné horúčavy dosť ľudí vyčerpávajú. Človek je schopný rýchlo sa adaptovať a možno týždeň alebo dva sa človek musí adaptovať, ale rýchlo nabehne. Tiež keď prídete na dovolenku alebo z dovolenky, tak sa musíte aklimatizovať. Celkovo by som tento stav nenazvala jesenná únava ani depresia, lebo depresia je vážne psychické ochorenie, skôr by som to nazvala rozladenosťou.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia