Žijem v Ružomberku - Zašlite nám svoj tip zašlite nám svoj tip
napíšte nám vaše podnety a tvorte s nami obsah Chcete sa s celým Slovenskom podeliť o Vaše informácie či kurióznu skúsenosť? Sme tu pre vás!
× ×
Nahrať prílohu
Téma ZVRK

Korýtkom sa túto sezónu previezlo takmer päťtisíc pasažierov

05. 11. 2019

|

Romana Vicianova

Motorový vláčik typu 811 s nákladným vozňom upraveným na prepravu bicyklov bol tichší, čo ocenili obyvatelia bývajúci v blízkosti trate. Oproti minulému roku sa pozmenila štruktúra návštevníkov.

Zdroj: Korytnická železnica Ružomberok

Vďaka historickému vláčiku Korýtko, ožila počas letných prázdnin história na Liptove. Trať, po ktorej je dnes vytýčená cyklotrasa, v minulosti spájala Ružomberok so známymi kúpeľmi v Korytnici. Vláčik pozostávajúci z motorového vozňa s kapacitou 50 miest na sedenie a nákladného vozňa prispôsobeného na prepravu približne 20 bicyklov vyrobil tento rok 384 jázd. Okrem Slovákov previezol Čechov, Nemcov, Poliakov a Izrealčanov.  

Počas letnej sezóny 2019 sa každú sobotu konalo tematické podujatie na stanici Zápalkáreň. Program prilákal ľudí nielen z vlaku, ale aj širokého okolia. Najväčší úspech sme zaznamenali v Gazdovský deň a tiež Modelársky víkend,“ povedal pre náš portál Martin Baník, predseda Občianskeho združenia Korytnická železnica Ružomberok.

Po minuloročných skúsenostiach bolo upravené aj zloženie vlakovej súpravy. Motorový vozeň radu 810 bol nahradený modernejšou verziou radu 811 a prívesný vozeň na prepravu bicyklov typu Z bol nahradený vozňom Daak, čo sa prejavilo aj na jazdných vlastnostiach. „Vlak bol tichší, čo ocenili obyvatelia bývajúci v blízkosti trate,“ približuje M. Baník.

Modelársky deň v Zápalkárni

Areál stanice Zápalkáreň bol doplnený o sanitárny kontajner s WC a o kontajner, kde bol umiestený bufet. Stanica bola upravená do malého parku so zabudovaným sedením, upravená bola aj parkovacia plocha pre autá. V areáli je umiestnený aj dobíjací stojan pre elektro bicykle. Oproti minulému roku sa pozmenila štruktúra návštevníkov. „Minulý rok boli najčastejšími návštevníkmi seniori s deťmi z okolia Ružomberka. V letnej sezóne 2019 prioritu medzi návštevníkmi mali rodiny s deťmi a to nielen z Ružomberka, ale aj z iných oblastí Slovenska,“ doplnil Baník.

V rámci projektu Korýtko vlakom, bicyklom si štvorica nadšencov, realizátorov projektu Miroslav Klíma, Tomáš Štreit, Martin Baník a Vavrinec Kendera pripravili  vyplnenie jednoduchého dotazníka pre poskytnutie spätnej väzby. Dotazník bol anonymný a bolo možné ho vyplniť počas prevádzkových dní vo vlaku a na stanici Zápalkáreň. Niektoré návrhy od návštevníkov sa organizátori budú snažiť do projektu zapracovať.

Korýtko v číslach

  • Počet dní, počas ktorých bol vlak v prevádzke: 22
  • Počet jázd: 384
  • Počet prepravených cestujúcich: 4632 + 711 detí do veku 3 rokov
  • Počet prepravených bicyklov: 414
  • Počet prepravených kočíkov: 169
  • Počet prepravených zvierat: 7