Ružomberok v pohybe v ultra štafete obhajuje lanské striebro

Ružomberok v pohybe v ultra štafete obhajuje lanské striebro

Ján SvrčekŠport19.8.2023

Tak, ako pred každým štartom na štafetovom behu Od Tatier k Dunaju, mal tím Občianskeho združenia Ružomberok v pohybe svoju verejnú prezentáciu na Námestí Andreja Hlinku. Pred ružomberskou radnicou sa dnes (19. augusta) aj doťahovali posledné organizačné veci. Na 345 km štreku z Demänovskej doliny do Bratislavy sa ako prvý o 13. hod. vydal Dominik Pavlíček. Celkove sa prihlásilo 192 tímov.

Áno, latka je nastavená vysoko, veď vlani sme v absolútnom poradí skončili na 2. mieste. Dúfam, že sa takýto úspech aj podarí zopakovať. Bude to však, navyše v horúčave, veľmi náročné,“ rozhovoril sa kapitán ružomberského „ózetka“ Samuel Dvorštiak. „V našom prípade ide o šiesty ročník v rade. Avšak oproti vlaňajšku, z družstva, hlavne kvôli zraneniam, niektoré bežci vypadli. Preto dosť je nováčikov. No výkonnostne by sme mali byť ešte lepší.“ Šéfa ambicióznej partie sme sa spýtali, čím jeho táto unikátna štafeta priťahuje. „Je to niečo netradičné. Keď prídete na bežné preteky, v ten deň ste aj doma. Tu ide o dvadsaťštyrihodinovku v aute. Beží sa aj v noci a všetci dvanásti sa navzájom povzbudzujeme. Určite pôjdeme aj o rok,“ znela odpoveď.

Neodmysliteľnou súčasťou tohto projektu, ktorý otvoril druhú desiatku je Martin Hatala. „Netuším, kam môžeme mieriť, nemám dáky prehľad o súperoch. Pozeral som si akurát tímy, kde niektorých chalanov poznám,“ odvetil jeden z ťahúňov zostavy Ružomberok v pohybe, na našu otázku, či je reálna obhajoba striebra. „V prvom rade sa ideme zabaviť, ale ani nie flákať. Minimálne v našom aute budem všetkých chalanov zdôrazňovať, tak ako vždy, že tempo 4 min. na km nie je beh, že to musí byť rýchlejšie.“ Určite cenné sú aj viacročné skúsenosti. „To, čo máte za sebou vám len môže pomôcť pri organizácii a pri logistike. Už máme vymodelovaný aj vlastný systém spania. S chalanmi, ktorí odbehnú dva úseky, jedným autom odskočíme dopredu, aby si na dve-tri hodinky zdriemli,“ doložil. M. Hatala.

Dominik Babál má už síce na svojom konte aj pódiové umiestenia z rôznych krosov, no ceste sa vyhýba. „Oslovil ma Samo Dvorštiak. Dúfam, že pomôžem tímu a verím, že aj trošku zviditeľníme Ružomberok. Hoci na asfalte nebehám. No skúsim niečo nové,“ vyznal sa 29 – ročný vytrvalec, ktorý so sebou stiahol aj ďalšieho novica, bratranca Tomáša Nemšovského. „Cez Dominika, s ktorým som absolvoval niekoľko pretekov, napríklad Ultra Fatru, Malofatranskú stovku, či Beh do Choča, som sa dozvedel, že v tímu hľadajú náhrady, keď im niektorí ľudia vypadli,“ uviedol 37 – ročný Nemšovský. „Určite je iné behať po kopcoch, ako po asfalte. No beriem to ako veľkú výzvu. Asi najväčším problémom bude nedostatok spánku. No verím, že si to užijem.“

Vlani partia okolo S. Dvorštiaka dosiahla čas 25:05:56 hod.

Ružomberok v pohybe: Samuel Dvorštiak, Dominik Pavlíček, Jozef Bukový, Martin Hatala, Maximilián Medvecký, Tomáš Kučka, Ján Mráz, Dominik Babál, Martin Šramo, Miroslav Macko, Tomáš Nemšovský, Jasmin Omerovič.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia