Tí, čo prepadli včelárskej vášni schôdzovali

Tí, čo prepadli včelárskej vášni schôdzovali

Ján SvrčekAktuality25.2.2024

Ľudia, ktorí v tamojšom regióne prinášajú do nášho bežného života med, si v piatok (23. februára) dali "dostaveníčko" v budove Katolíckej univerzity v Ružomberku, na Námestí A. Hlinku.

Výročnú členskú schôdzu tu mala Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov (SZV) v Ružomberku. "V súčasnosti máme 165 členov a okolo 2200 včelstiev. Myslím si, že na dolný Liptov sú to veľmi pekné, vysoké čísla," uviedla predsedníčka ružomberskej ZO Margareta Hockicková.

Súčasťou rokovacej mozaiky, kde sa bilancoval rok 2023, bola aj prednáška vedúceho sekretariátu SZV Jozef Čápeka. "Vždy naša ´výročka´ má tiež vzdelávací rozmer. Pán Čápek hovoril o tom, ako využiť dotácie poskytované Pôdohospodárskou platobnou agentúrou SR na technickú pomoc včelárom. Na záver náš hosť veľmi výstižne dodal, že včelárom má byť ten, kto chce pracovať so včelami a nielen očakávať dotácie a finančné zisky," vravela ďalej M. Hockicková.

Liptov je známy aj dvomi tradičnými významnými formátmi v tejto oblasti. Sú to Včelárske nedele v Liptovskej Štiavnici a v skanzene Liptovského múzea v Pribyline. "V Liptovskej Štiavnici ide o našu okresnú akciu. Na nej sa aj hodnotí uplynulý včelársky rok. Ten totiž nie je totožný s klasickým kalendárom, ale začína vždy v auguste a končí v júli. Takisto toto podujatie býva spojené s odbornou prednáškou. V súčasnosti sa už nedá len tak starať o včelstvá, ako v minulosti. Naša ´rehoľa´ je nerozlučne spojená s rôznymi nevyhnutnými úkonmi a činnosťami. Dnes by včelstvá bez pomoci včelárov neprežili," objasňovala štiavnické "stretko" M. Hockicková a prešla aj druhému: "Čo sa týka Včelárskej nedele v Pribyline, tá má krajskú úroveň a je zastrešovaná priamo Slovenským zväzom včelárov."

Na hodnotiacej schôdzi sa zišlo približne polovica členov ružomberskej včelárskej rodiny. Okrem pohľadu späť, hovorili aj ako ďalej.

Foto: Jana Štreitová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia