Samizdaty J. CH. Korca v Ružomberku

Samizdaty J. CH. Korca v Ružomberku

Ján SvrčekHlavná stránka26.2.2024

Dnes (26. februára) na pôde Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku bola vernisáž výstavy Samizdatové dielo Jána Chryzostoma Korca. Prvý raz táto expozícia, ktorú pripravila Knižnica samizdatu ako súčasť Múzea obetí komunizmu v Košiciach, bola verejnosti sprístupnená od 20. januára do 29. februára 2024 v átriu Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Košiciach.

"Je to výstava pri príležitosti 100. výročia narodenia biskupa a neskôr kardinála Korca, ktorý bol obrovskou osobnosťou. Preto, ani po jeho smrti, by sa na neho nemalo zabúdať. Žiaľ, stále pomenej počuť u nás jeho meno," rozhovoril sa pre náš portál riaditeľ Múzea obetí komunizmu Pavol Hric. "U nás v knižnici máme veľkú časť jeho diel. Otec Korec napísal 68 samizdatových kníh, ktoré sa šírili iba prepisovaním na písacích strojoch. V danej dobe totiž náboženská literatúra nemohla existovať. Keďže v košickej knižnici sa nachádza spolu okolo tritisíc samizdatových diel, nemohli sme nezareagovať a pri tomto významnom jubileu, si nepripomenúť biskupa Korca."

Na ružomberskú akademickú pôdu zavítal aj predseda správnej rady Ústavu pamätí národa Jerguš Sivoš. "Hlavnými organizátormi sú naši kolegovia z Múzea obetí komunizmu," zdôraznil vzácny hosť. "Našim spoločným cieľom bolo zmapovať nielen život Jána Chryzostoma Korca, ale zvlášť jeho aktivity, keď nemohol pôsobiť v pastoračnej činnosti, keď bol sledovaný ŠtB. Ako obyčajný robotník písal diela, ktoré dnes nazývame samizdatovou literatúrou, pretože boli tajne vydávané a distribuované. Podarilo sa nám zhromaždiť veľké množstvo informácií, ktoré prostredníctvom tejto výstavy ponúkame širokej verejnosti. Som rád, že opäť sme, podobne ako v Košiciach, na akademickej pôde. Pretože mladí ľudia o otcovi Korcovi veľa toho nevedia."

Ako prvý sa z hostí prítomným prihovoril gréckokatolícky arcibiskup a eparchiálny biskup Košickej eparchie Cyril Vasiľ. Ešte predtým na domácej pôde všetkých privítal prorektor Katolíckej univerzity pre vzdelávanie Martin Taraj. "Sú vo svete i v cirkvi osobnosti, ktoré majú svoje nezastupiteľné miesto. K takým jednoznačne patrí aj biskup a kardinál a veľká osobnosť slovenského štátu Ján Chryzostom Korec. Je potrebné, aby sme na našej škole študentom i pedagógom priblížili tohto výnimočného človeka a zároveň, aby sme sa ešte viac zamysleli nad tým, kto všetko v našej histórii rástol a čo aj pre dnešnú generáciu môže odovzdať a ponúknuť," vysvetľoval nám M. Taraj.

Ján Chryzostom Korec sa narodil 22. januára 1924 v hornonitrianskej obci Bošany. Už ako pätnásťročný vstúpil do Spoločnosti Ježišovej. Štúdiá absolvoval postupne v Kláštore pod Znievom, Ružomberku, Trnave a Brne. V dobe komunistickej totality (1948 – 1989) sa postavil na čelo umlčanej, tajnej či podzemnej cirkvi na Slovensku. Bol takisto robotníkom, tiež väznený, či prenasledovaný ŠtB.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia