Banská Bystrica vedie nad Ružomberkom 2:1

Ján SvrčekŠport10.4.2024

V treťom semifinálovom stretnutí Niké extraligy ružomberské basketbalistky prehrali so Sláviou Banská Bystrica na jej palubovke 44:74, keď domáce družstvo o všetkom rozhodlo v druhej desaťminútovke - 25:6.

Úvodná "štvrtka" (16:17) bola vyrovnaná. Na tabuli svietil jeden-dvojbodový rozdiel, buď pre Sláviu, alebo MBK. Vicemajsterky akurát raz boli na plus troch bodoch - 16:13 (10. min.).

V 14. min. bol stav 25:23, no potom hostky odišli, hlavne strelecky, domáci tím udrel 16 - bodovou šnúrou, a tak do šatní družstvá odchádzali za 18 - bodového vedenia Slávie - 41:23. To bol predčasný klinec do ružomberskej rakvy. Za prvý polčas domáce "pumy" mali 51 - percentnú streleckú úspešnosť proti len 27 - percentnej ružomberskej. Liptáčky sa aj spoza oblúka snažili zmeniť vývoj stretnutia, lenže do prestávky z pätnástich pokusov im padol jediný.

Po tretej štvrtine hostiteľky boli na plus dvadsiatich bodoch (49:29) a po malej prestávke, 11 - bodovým brejkom ušli na 60:29 (v 33. min.). Až potom, po osemminútovej "výluke" skórovali Ružomberčanky, keď dve šestky padli Štefančovej (60:31). Rozdiel v prospech Slávie ale ďalej rástol až na 70:31 (v 39. min.). Napokon klaksón duel ukončil za najvyššej, 41 - bodovej priepasti - 74:33.

Štvrté stretnutie je na programe v sobotu (13. apríla) o 17. hod. v Ružomberku. Keďže sa hrá na tri víťazstvá, už tu môže byť známy finalista. Ak vyhrajú domáce dievčatá, séria sa ešte vráti na banskobystrické Štiavničky.

Slávia Banská Bystrica - MBK Ružomberok 74:33 (16:17, 41:23, 49:29), stav série: 2:1.

Body: Bogičevičová 12, Striešová a Sherillová po 10, Brabencová 9, Hruščáková 8, Burová 7, Mujovičová 5, Martišková 4, Užovičová 3, Holíková, Žilinská a Da Cruzová po 2 - Štefančová 8, Havranová 7, Jackovecová 6, Jarošová a Kaliuzhna po 4, Hadačová a Mikovčáková po 2. Diváci: 710. Rozhodovali: Šarišský, Bara, Turčin. Štvrtiny: 16:17, 25:6, 8:6, 25:4.

V druhom semifinálovom zápase Piešťanské Čajky zdolali ŠBK Šamorín 87:35, čím vyhrali sériu 3:0 a postúpili do finále.