100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny si pripomenuli pietnou spomienkou

100. výročie ukončenia prvej svetovej vojny si pripomenuli pietnou spomienkou

RedakciaAktuality12.11.2018

Pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny, vzniku Československej republiky, Martinskej deklarácie a Dňa vojnových veteránov sa v piatok na Námestí slobody v Ružomberku uskutočnila pietna spomienka. Pri tamojšom pomníku Slobody slovenského národa ju pripravilo mesto Ružomberok v spolupráci s Kultúrnym domom Andreja Hlinku, so Zväzom vojakov SR – Klub posádky Ružomberok, Vojenským útvarom 1115 v Ružomberku, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov – oblastný výbor Ružomberok a Asociáciou policajtov vo výslužbe.

Na čestnej stráži stáli profesionálni vojaci. Atmosféru spomienkového podujatia umocnil svojim umením spevokol z Liptovského Mikuláša pod vedením Ľubomíra Rašiho a dychová hudba Supranka z Ružomberka. Podujatia sa zúčastnili aj žiaci a študenti ružomberských škôl a tiež široká verejnosť.

Primátor Ružomberka Igor Čombor priblížil históriu vzniku prvej svetovej vojny, jej priebeh ako aj mierové rokovania. Ich výsledkom bol rozpad Rakúska-Uhorska a osamostatnenie sa národov, ktoré v ňom žili. Pripomenul tiež pamätnú vetu, ktorú vyslovil kňaz a politik Andrej Hlinka o „nutnosti rozísť sa s Maďarmi po ich tisícročnom útlaku Slovákov“.

Deň vojnových veteránov si svet pripomína v deň výročia ukončenia 1. svetovej vojny. Prímerie po štvorročnom krvavom konflikte bolo podpísané 11. novembra 1918 o 11:11 hodine v Compiétne vo Francúzsku. V niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj Deň červených makov. V roku 1920 prijali vojnoví veteráni kvet červeného maku za symbol spomienky na vojnové hrôzy. Na Slovensku si na uvedenú udalosť spomíname len v posledných rokoch.

(foto: Tibor Šuľa)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia