Pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny, vzniku Československej republiky, Martinskej deklarácie a Dňa vojnových veteránov sa v piatok na Námestí slobody v Ružomberku uskutočnila pietna spomienka. Pri tamojšom pomníku Slobody slovenského národa ju pripravilo mesto Ružomberok v spolupráci s Kultúrnym domom Andreja Hlinku, so Zväzom vojakov SR – Klub posádky Ružomberok, Vojenským útvarom 1115 v Ružomberku, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov – oblastný výbor Ružomberok a Asociáciou policajtov vo výslužbe.
Na čestnej stráži stáli profesionálni vojaci. Atmosféru spomienkového podujatia umocnil svojim umením spevokol z Liptovského Mikuláša pod vedením Ľubomíra Rašiho a dychová hudba Supranka z Ružomberka. Podujatia sa zúčastnili aj žiaci a študenti ružomberských škôl a tiež široká verejnosť.
Primátor Ružomberka Igor Čombor priblížil históriu vzniku prvej svetovej vojny, jej priebeh ako aj mierové rokovania. Ich výsledkom bol rozpad Rakúska-Uhorska a osamostatnenie sa národov, ktoré v ňom žili. Pripomenul tiež pamätnú vetu, ktorú vyslovil kňaz a politik Andrej Hlinka o „nutnosti rozísť sa s Maďarmi po ich tisícročnom útlaku Slovákov“.
Deň vojnových veteránov si svet pripomína v deň výročia ukončenia 1. svetovej vojny. Prímerie po štvorročnom krvavom konflikte bolo podpísané 11. novembra 1918 o 11:11 hodine v Compiétne vo Francúzsku. V niektorých krajinách nazývajú Deň vojnových veteránov aj Deň červených makov. V roku 1920 prijali vojnoví veteráni kvet červeného maku za symbol spomienky na vojnové hrôzy. Na Slovensku si na uvedenú udalosť spomíname len v posledných rokoch.
(foto: Tibor Šuľa)
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia