700. výročie v Koniarni oslávili Ružomberčania s veľkými muzikantami

700. výročie v Koniarni oslávili Ružomberčania s veľkými muzikantami

RedakciaAktuality9.9.2018

Festival odštartovala domáca kapela The Carmines, po ktorých nasledovala hiphopová dvojica Plexo & Mugis. Svojich fanúšikov si v Ružomberku našla aj prešovská kapela Heľenine oči. Po ich vystúpení síce s drobným meškaním, predviedol opäť trochu rapu Rytmus. Poriadnu festivalovú náladu sa podarilo rozprúdiť aj skupine Para a inak tomu nebolo ani pri kapele Gladiátor. Na záver sa Ružomberčanom predstavila skupina Hudba z Marsu.

Organizátori kládli dôraz nie len na výber hudobných hostí, ale aj pri voľbe moderátora podujatia. Martin Madej, ktorý nie je známy len z detských pesničiek, ale aj ako líder skupiny Fragile bol skvelým spestrením. Medzi jednotlivými vystúpeniami kapiel zabával publikum rôznymi súťažami a rozhovormi.

Silné zoskupenie aké sa vidí len na veľkých festivaloch

Mimoriadne hudobne nabitý festival v Koniarni sa konal pri príležitosti osláv 700. výročia mesta Ružomberok. Podľa slov organizátora Mareka Zelnického sa im vzhľadom na to, že toto podujatie zorganizovali len za tri týždne podarilo priviesť do Ružomberka naozaj zaujímavú a pestrú ponuku hudobníkov. „Myslím, že každú kapelu sme sem dostali na základe osobných vzťahov a kontaktov a veľmi nás teší, že sú tu. Taký silný line-up ako je tu sa vidí len na veľkých festivaloch. Tu to navyše majú možnosť ľudia vidieť zadarmo. Začali sme oslovovať tie najpopulárnejšie kapely až sa nám takýmto spôsobom podarilo vyskladať hudobných hostí. Vzhľadom na to, že je koniec leta, čo je spojené s množstvom koncertov a festivalov to však bolo chvíľami náročné. Napríklad skupina Heľenine oči odohrala dnes o 14.00 koncert v Piešťanoch, o 18.30 u nás a o 21.00 už mali byť v Prešove. Nás tam teda skutočne vtesnali len na základe našich dobrých vzťahov,“ uviedol.

Marek Zelnický a jeho tím organizujú festivaly už viac ako 13 rokov, v Ružomberku však tentokrát mali premiéru. Aj napriek tomu, že sa vo väčšine prípadov starajú o omnoho väčšie hudobné akcie, tu podľa neho pocítili takú inú nervozitu. Zrejme z pocitu zodpovednosti, že sú priamo na domácej pôde.

Predstavili sa aj domáci

Hneď na začiatku festivalu sa pred Ružomberčanov postavili ich rodáci. Každý z nich predviedol iný hudobný žáner, no zároveň obe skupiny dokázali, že aj v Ružomberku sa rodia veľké talenty. Z dvojice Plexo & Mugis je práve Mugis rodeným Ružomberčanom. Spolu s Plexom začali spolupracovať asi v roku 2010, ale aj predtým sa samostatne venovali tvorbe hudby. „Ja som napríklad začínal s ľuďmi tu z Liptova a Oravy, ktorí sa snažili tú kultúru trochu dostať do povedomia. Postupne cez našich spoločných kamarátov sme sa k sebe dostali, skúsili sme nahrať nejaké veci a zistili sme, že to funguje,“ priblížil Mugis.

Aj keď Mugis už momentálne nežije v Ružomberku, nezabúda na to, kde sú jeho korene. Ich zatiaľ najpopulárnejší videoklip pod názvom Najkrajšia vec, ktorý má momentálne viac ako tri milióny zhliadnutí bol pre nich akýmsi spúšťačom. Klip o prírode, o krásach, o Slovensku ako takom sa v niekoľkých záberoch vracia aj na Liptov, k okoliu Ružomberka. Spolupracovali na ňom s kolektívom profesionálov zo ShotPro, ktorí taktiež pochádzajú z nášho mesta.

Hudobný festival pri príležitosti 700. výročia mesta Ružomberok sa v takom rozsahu, s tak bohatým hudobným programom konal v Ružomberku po prvýkrát. Podľa organizátorov Ružomberčania ukázali, že sa chcú baviť a preto veria, že podobných podujatí bude v budúcnosti v meste omnoho viac.

(foto: Rudolf Maškurica)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia