A. Kánová má vitrínu na svojom gymnáziu

A. Kánová má vitrínu na "svojom" gymnáziu

Ján SvrčekAktuality26.3.2024

V rámci vlastného formátu s olympijskou myšlienkou, bola dnes (26. marca) na prízemí budovy Gymnázia v Ružomberku, na ulici Š. Moyzesa, slávnostne odhalená vitrínka, ktorá pripomína niektoré triumfy výnimočnej paralympioničky, stolnej tenistky Aleny Kánovej.

"Na našej škole je silná francúzština. Keďže v tomto roku sa športovci pod piatimi kruhmi stretnú práve vo Francúzku, pripravili sme vlastný projekt Pozdrav Olympijským hrám v Paríži. Nadväzne skrsla myšlienka pozvať aj našu absolventku, mimoriadne úspešnú slovenskú reprezentantku Alenu Kánovú. Keďže jej strieborná medaila, ktorú získala v roku 1998 na majstrovstvách sveta vo Francúzku a darovala našej škole, bola zavretá v mojej kancelárii, tak prišiel nápad ukázať ju i s ďalšími predmetmi, vrátane Alenkinej rakety, verejnosti, našim pedagógom a študentom," objasnila pozadie milej ceremónie riaditeľka ružomberského štátneho gymnázia Iveta Kmeťová.

Keď sa Kánová, po dopravnej nehode, ktorá ju pripútala na invalidný vozík, po ročnej pauze, opäť vrátila do školskej lavice, bol to prvý ročník gymnázia. "Na začiatku to nešlo jednoducho. Bola som vôbec rada, že ma na normálnu školu s mojim hendikepom prijali. Otec pomohol zdebarierizovať jedno ´vecko´ a samozrejme musel ma sem voziť autom i vynášal s vozíkom po prvých schodoch. Ďalej už pomáhali spolužiaci," oprášila si spomienky paralympijská víťazka, svetová šampiónka a štvornásobná majsterka Európy.

Na "gymli" sa naša vozičkárka začala aj vážne venovať celuloidovej loptičke. "Mala som šťastie, že v meste sídlil úspešný stolnotenisový klub. Často som ešte pred školou trénovala v miestnej herni. Na gymnáziu prišli aj prvé medaily z ´Európy´ a zo svetového šampionátu," vravela ďalej vzácna hostka. "Pre mňa je to veľká česť, že prišlo pozvanie zo školy, kde som strávili štyri roky, ktoré patria v mojom živote k tým najkrajším. Samozrejme, teraz sú to už len spomienky. A navyše, pri takejto príležitosti."

Na otvorení vitrínky úspechov bol prítomný aj ružomberský primátor Ľubomír Kubáň a jeho zástupca Róbert Kolár. "Šesť letných paralympiád a z nich päť medailí. Tiež účasť na jednej zimnej, v roku 2014 v Soči v curlingu. To je niečo obdivuhodné. Alenka je výnimočná žena, ktorá nás preslávila nielen doma, ale i v zahraničí. To všetko ale stálo kopec síl, veľa trpezlivosti a odriekania," zdôraznil Ľ. Kubáň.

Na gymnáziu všetko odštartovalo, už o deviatej, peknou imitáciou otvorenia olympijských hier, pričom nechýbali ani príslušné symboly. Rolu zakladateľa novodobých olympiád Pierre Coubertina, zvládol vo francúzskom jazyku domáci žiak. Potom sa v telocvični rozbehol turnaj v stolnom tenise a o nejakú hodinku na to, prišla na rad beseda s A. Kánovou, spojená s autogramiádou. Na záver si "Ala" zahrala s víťazom turnaja Jakubom Pitákom. Ešte predtým prijímala gratulácie k meninám a narodeninám, ktoré oslavuje tento týždeň a nechýbala ani krásna torta.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia