Absolventi štúdia technik spracovania plastov sa na nedostatok práce sťažovať nemôžu

Absolventi štúdia technik spracovania plastov sa na nedostatok práce sťažovať nemôžu

RedakciaAktuality13.2.2024

Stredná odborná škola polytechnická v Ružomberku otvára v nasledujúcom školskom roku 2024/25 nový experimentálny odbor technik spracovania plastov. Napĺňa tým požiadavky zamestnávateľa ESOX-PLAST, ktorý pre študentov ponúka štúdium v systéme duálneho vzdelávania s perspektívou získať po skončení štúdia v spoločnosti aj stále zamestnanie.

„Otvorenie tohto odboru si vyžiadal pracovný trh, o jeho absolventov je veľký záujem. Vzdelávať sa v ňom môžu žiaci len v dvoch školách na Slovensku, čo nemôže pokryť záujem spracovateľov plastov. Preto sme sa rozhodli vyjsť im v ústrety,“ povedal riaditeľ školy Pavol Moravčík. Spolu s kolegami sa stará o viac ako dvesto žiakov študujúcich v šiestich odboroch, ku ktorým pribudne tento siedmy.

Technik spracovania plastov je súčasťou duálneho vzdelávania. Žiaci absolvujú prax v treťom a štvrtom ročníku priamo v podniku ESOX-PLAST, s ktorým škola spolupracuje už dlhšie. Určite ich poteší niekoľko desiatok eur, ktoré im firma bude vyplácať prostredníctvom štipendia už od prvého ročníka.

Absolventi nového odboru sa o prácu báť nebudú musieť, pretože v súčasnosti má veľkú perspektívu rozvoj technického spracovania plastov, ktoré sa používajú pri výrobe automobilov, ale aj spotrebnej elektroniky. Ide o odbornosť, ktorá zabezpečí absolventovi zamestnanie nielen v regióne, ale na celom Slovensku.

Štvorročný odbor technik spracovania plastov

Je vhodný pre žiakov, ktorí sa radi pohybujú v prostredí strojov a zariadení ovládaných počítačom. Majú vzťah k technike, elektrotechnike, chémií a informatike. Po úspešnom absolvovaní odboru budú pracovať ako junior technológ spracovania plastov, technik v plastárskej výroby, nastavovač strojov a zariadení, technik údržby strojov, samostatný nastavovač, zoraďovač strojov pre spracovanie plastov či nastavovač robotov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia