Aj deti v Ružomberku prichádzajú do kontaktu s návykovými látkami už ako dvanásťročné

Aj deti v Ružomberku prichádzajú do kontaktu s návykovými látkami už ako dvanásťročné

RedakciaAktuality10.4.2019

Protidrogový vlak zastavil minulý rok aj v Ružomberku. A práve tam mladých ľudí nielen vzdelávali, ale i zbierali dáta, ktorých výsledky sú už známe. Revolution train je preventívny projekt, ktorý sa zaoberá aktivitami voľného času detí a mládeže druhého stupňa základných škôl a stredných škôl, a teda aj ich stykom s návykovými látkami. V Ružomberku však nejde o prvý výskum, ktorý sa venoval podobnej problematike.

Výskum užívania návykových látok bol realizovaný v spolupráci s Katolíckou univerzitou v Ružomberku už v roku 2012 a prieskum z protidrogového vlaku robili v roku 2017. Zapojili sa všetky základné a stredné školy (okrem Základnej školy v Černovej). Prieskumu sa zúčastnili žiaci a študenti od 10 do 21 rokov. V roku 2012 bol počet oslovených 1876 a v roku 2017 to bola vzorka 1842 žiakov základných a študentov stredných škôl.,

„Našim hlavným zámerom bolo zmapovať situáciu, ktorá je medzi deťmi a mládežou v kontexte užívania návykových látok a poskytnúť tak podkladový materiál na prípravu a tvorbu preventívnych aktivít nielen na základných a stredných školách,“ povedala pre portál Žijem v Ružomberku Angela Almášiová, jedna z autoriek publikácie Prehľad užívania návykových látok u detí a mládeže.

Dochádza k poklesu konzumácie alkoholu

Ako ďalej uvádza Almášiová, v období piatich rokov došlo k poklesu konzumácie energetických nápojov, alkoholu a cigariet. V prípade marihuany, pervitínu a extázy sa štatisticky významný rozdiel za obdobie piatich rokov nepreukázal.

„V súbore respondentov zo stredných škôl sa preukázali významné rozdiely v prípade energetických nápojov, ktoré konzumujú respondenti v roku 2017 v menšej miere, v prípade pervitínu a extázy však vo väčšej miere. Alkohol, cigarety a marihuanu konzumujú respondenti v oboch skúmaných oblastiach v podobnej miere,“ vysvetlila výsledky autorka publikácie. Publikácia je koncipovaná tak, aby bola nápomocná všetkým odborníkom, ktorí pracujú alebo budú pracovať s deťmi a s mládežou. V neposlednom rade je posolstvo adresované rodičom vychovávajúcim dospievajúce deti.

Protidrogový vlak poskytol najnovšie výsledky

Cieľom posledného prieskumu v roku 2018 bolo zistiť a mapovať užívanie a získavanie návykových látok. Žiaci a študenti dostali počas interaktívneho programu v protidrogovom vlaku niekoľko otázok, na ktoré anonymne odpovedali..

Cigarety skúšajú už ako dvanásťroční

Ružomberská mládež začína mať skúsenosť s tabakovými výrobkami už približne v 12. rokoch. Motiváciou k prvej cigarete je podľa prieskumu v prvom rade zvedavosť, ale aj podnet od kamarátov a zábava. Najčastejšie sa deti dostanú k cigaretám prostredníctvom svojich starších kamarátov.

Prvý alkohol dostávajú od rodiny

Podobne ako pri tabakových výrobkoch, tak aj k alkoholu prichádzajú deti približne v 12. rokoch. Necelých 67% skúša najskôr pivo. Ich motiváciou je opäť na prvom mieste zvedavosť, potom prekvapivo rodina a následne zábava. Zarážajúcim faktom je, že svoj prvý alkohol dostávajú podľa prieskumu od rodiny.

Zohnať marihuanu je podľa mladých ľahké

Takmer 11% ružomberskej mládeže má jednu alebo aj viacnásobnú skúsenosť s marihuanou. Ide predovšetkým o 13 – 14 ročných. Pre 21,5% respondentov je zohnať si marihuanu ľahké až veľmi ľahké.

Spontánne otázky poukázali na obavu aj naivitu

Ak by sa mali účastníci prieskumu spontánne rozhodnúť či by si dali ponúknutú cigaretu, 76% by odmietlo. Z respondentov, ktorí denne fajčia, 4,44% v tejto situácii nevie, či by si ponúknutú cigaretu dalo. Na otázku, či si myslia, že budú o dva roky fajčiť, odpovedalo 69% z celkového počtu respondentov, že nie. Z každodenných fajčiarov takto odpovedalo vyše 13%. Až 65,5 % mladých uviedlo, že fajčenie marihuany má veľké riziká. Mladí ľudia si však uvedomujú dôsledky alkoholu, pretože viac ako 93% z nich by si nesadlo do auta s vodičom pod vplyvom alkoholu či marihuany. Vyše 86% žiakov a študentov uvádza, že dealer drog má pri policajnom výsluchu povedať pravdu, kam schoval drogy.

Mestská polícia je v prevencii aktívna

Na východno-preventívnych akciách spolupracuje aj Mestská polícia v Ružomberku. „Odborníci tvrdia, že 20% percent detí už vychádza z tohto prostredia, to znamená, že je rozhodnutých, že návykové látky budú súčasťou života. Na opačnej strane je 20%, ktorí návykové látky nikdy neužijú. Ostáva 60% nerozhodnutých, ak to tak môžeme nazvať a práve tým smerujeme prevenciu,“ povedal pre portál Žijem v Ružomberku Roman Jankovič, preventista Mestskej polície Ružomberok. Doplnil, že v rámci projektu navštevuje školy a realizuje nadväzujúci program, ktorý je určený žiakom, ktorí sa zúčastnili projektu Protidrogového vlaku minulý rok. „Nie je to už také zážitkové, ale prostredníctvom kartičiek, v ktorých má každý žiak reálnu funkciu ich to prinúti rozmýšľať nad príbehom protidrogovej prevencie. Žiaci sú rozdelení do tímov, kde na konci jeden vyhrá,“ dodal Jankovič k projektu.

Ružomberčanom na mladej generácii záleží

Projekt podporila aj Nadácia Supra, ktorá práca je vyjadrená sloganom Robme náš svet krajším. „V našej predstave je svet a život krajší bez drog. Drogovú činnosť v Ružomberku monitoroval projekt Katolíckej univerzity, ktorý sme podporili v roku 2017. Našou podmienkou bolo neskončiť svoju podporu v teoretickej rovine a v zistení situácie v Ružomberku, ale urobiť niečo preto, aby sa mladí ľudia nedali ovplyvniť dílermi a kamarátmi na rizikovú cestu drogovej závislosti,“ povedala Jana Streitová, členka správnej rady Nadácie Supra. Výsledky výskumu napokon dostali aj jednotlivé školy, ktoré z nich mohli čerpať informácie pre ďalšie vzdelávanie. „Chceli by sme sa veľmi pekne poďakovať koordinátorom prevencie drogových závislostí, stredných a základných školách, že sa zapojili do tohto výskumu a Nadácii Supra, ktorá nám poskytla finančnú pomoc, vďaka ktorej vznikla táto edícia a posunula Ružomberčanov krok vpred, čo sa týka prehľadu dotknutej oblasti,“ dodala Almášiová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia