Jediný štátny detský domov v Ružomberku poskytuje momentálne strechu nad hlavou až šesťdesiatim trom deťom vo veku 0 až 25 rokov. Funguje na báze piatich samostatne usporiadaných skupín a tiež na spolupráci s profesionálnymi náhradnými rodinami. Pre deti, ktoré dovŕšili 18 rokov, bola vytvorená špeciálna skupina pre mladých dospelých. Do nej patria tie deti, ktoré už sú schopné samostatnejšie fungovať, študujú, pripravujú sa na povolanie alebo pracujú, ale potrebujú ešte pomôcť napríklad s ubytovaním. Ďalšie štyri samostatne usporiadané skupiny sa nachádzajú v tzv. rodinných domčekoch.
Z detského domova do „rodinného domčeka“
Filozofia detských domovov začína sa čoraz viac približuje koncepcii deinštitucionalizácie. To znamená, že cieľom detských domovov je aby sa deti dostali z prostredia veľkých inštitúcií do bežnej komunity a aby aj priestorovo žili v domčekoch, ktoré im ponúkajú bližšie rodinné prostredie. V rámci života v týchto domčekoch sa deti zapájajú aj do každodenných domácich prác ako je napríklad príprava jedla v kuchyni či práca v záhradke, no nechýba im tam ani oddychová zóna. V altánku, ktorý je súčasťou priestoru, v ktorom sa domček nachádza si môžu počas letných mesiacov urobiť grilovačku či len tak si posedieť. V jednej skupine žijúcej v takomto domčeku je kapacita maximálne 10 detí a neustále sa pri nich striedajú vychovávatelia, ktorí sa venujú ich príprave do školy a popritom ich zapájajú aj do spomínaných domácich prác. Jeden takýto domček sa nachádza v Likavke, druhý je v Baničnom a ďalšie dva domčeky sa nachádzajú na Sladkého a Houdekovej ulici. Podľa sociálnej pracovníčky Lenky Horváthovej je v blízkej budúcnosti naplánovaná výstavba v poradí už piateho rodinného domčeka v Ružomberku. „Ďalší rodinný domček určený pre deti z detského domova by sa mal začať stavať na sídlisku Klačno. Keďže sú na to schválené už aj finančné prostriedky, celková výstavba a realizácia by mala začať už v priebehu budúceho roka,“ uviedla Horváthová.
Detský domov nie je konečná stanica
Okrem spomínaných samostatne usporiadaných skupín fungujú v rámci detského domova aj profesionálne náhradné rodiny. Podľa Lenky Horváthovej je to tá najlepšia forma starostlivosti. „Ak je do detského domova umiestnené dieťa vo veku do 6 rokov, my ako inštitúcia sme povinní hľadať práve takúto formu starostlivosti. Mnohé deti nám už v takýchto rodinách vyrástli a musím povedať, že je pre nich určite lepšie ak majú možnosť byť vychovávané v užšom rodinnom prostredí,“ priblížila. Rodičia v profesionálnych náhradných rodinách sú zamestnancami detského domova, ktorí celkovú starostlivosť nevykonávajú v tomto zariadení ale doma, v rodine. Predtým ako im je zverené dieťa, musia títo rodičia prejsť povinnou prípravou a aj keď sa medzi nimi a dieťaťom vytvorí silné puto, sú povinní dieťa postupne pripravovať na to, že je to len dočasná starostlivosť. Cieľom detského domova ako aj profesionálnych náhradných rodičov je neprerušovať väzby dieťaťa s jeho biologickými rodičmi, ale práve naopak. Ak je to možné a ak biologickí rodičia majú záujem o stretávanie sa so svojím dieťaťom, vychovávatelia z detského domova deti maximálne povzbudzujú k tomu aby sa s nimi stretávali. „My ako sociálni pracovníci, v spolupráci s odborným tímom, ktorý tvoria psychológovia, vychovávatelia a inštitúcie, ktoré sa danou rodinou zaoberajú robíme pravidelne stretnutia pod názvom prípadová konferencia. Hneď po umiestnení dieťaťa do detského domova sa snažíme čo najskôr stretnúť a povedať si, čo môžeme pre to dieťa alebo rodinu urobiť. Hľadáme spôsoby ako zariadiť aby tie deti neboli v detskom domove, ale doma. Ak nemôžu byť doma, riešime ako často nastaviť ich kontakt s rodinou. Keď dieťa príde do detského domova, nie je to konečná. Je to priestor na to aby sa veci mohli riešiť a niekde posunúť,“ vysvetľuje Horváthová.
Každé dieťa si nesie svoj príbeh
Žiadne z detí, umiestnených v detskom domove si túto cestu nevybrali dobrovoľne. Podľa skúseností sociálnej pracovníčky sú prípady, ktoré vedú k tomu, že sa dieťa ocitne v detskom domove naozaj rôzne. Jedno však majú spoločné. Každé to dieťa je už svojím spôsobom zlomené. V ružomberskom detskom domove sa však väčšinou nachádzajú deti, ktoré majú žijúcich biologických rodičov. Tí však na výchovu svojich detí buď nemajú podmienky, alebo sa nevedia alebo nechcú o nich starať. „Aj napriek tomu neustále vyvíjame iniciatívu, kontaktujeme tie rodiny a snažíme sa ich nejakým spôsobom dať dokopy. Málokde je to také, že ten rodič nemá záujem. Väčšinou chce, ibaže nemá podmienky, zručnosť alebo tomu bránia rôzne okolnosti ako alkoholizmus, týranie, či syndróm Can,“ objasňuje Horváthová. Takéto prípady sa často vyšetrujú a s deťmi z takéhoto prostredia musia pracovníci detského domova pracovať veľmi citlivo aby deti aj napriek prežitej situácii, nezanevreli na svojich biologických rodičov. Takmer každé dieťa chodí k svojim rodičom aspoň na krátky pobyt počas prázdnin alebo víkendov. Počas týchto pobytov sú deti monitorované pracovníkmi Úradu práce. Na deti majú aj tieto krátke pobyty s rodinou veľmi pozitívny účinok a vďaka tomu lepšie fungujú v škole aj v samostatne usporiadaných skupinách v rámci detského domova.
Aj tieto deti navštevuje počas Vianoc Ježiško
V súčasnosti ostáva v detskom domove počas Vianoc len naozaj malý počet detí. Vďaka sústavnej práci a komunikácii s biologickou rodinou, množstvo detí trávi sviatky vo svojom prirodzenom prostredí. Ako hovorí Lenka Horváthová, snažia sa deťom aj v tomto všemožne pomôcť: „Podporíme ich, dáme im aj príspevok na stravu, odvezieme ich k rodine a počas celého obdobia, ktoré tu strávia ich monitorujeme. Deti dostávajú zo zákona vreckové a je veľmi milé sledovať, že k svojej rodine neprichádzajú naprázdno, ale kúpia im aspoň nejakú maličkosť“. Tento rok by v Detskom domove v Ružomberku malo počas vianočných sviatkov ostať 10 detí. Pre tie je pripravený vianočný tábor v drevenej chate, nachádzajúcej sa v Španej doline. Venovať sa im budú skúsení ľudia. Okrem štedrej večere ich čaká aj zaujímavý program. Ešte pred samotným Štedrým dňom však vychovávatelia v Detskom domove organizujú tzv. vianočnú komunitu. Všetci vychovávatelia sa stretnú spolu s deťmi, porozprávajú sa, zjedia koláče, ktoré si sami napiekli a odovzdajú si darčeky.
(foto: AM, archív Detského domova Ružomberok)
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia