Aj hyperbarická medicína v Ružomberku

Aj hyperbarická medicína v Ružomberku

Ján SvrčekAktuality15.3.2024

Na území mesta ide o absolútnu novinku. Od 1. februára t. r. svoju náruč širokej palete klientov, bez rozdielu veku, na Štiavnickej ceste 2141/5 otvorila Scaya terapia Ružomberok - centrum zdravia.

"Od dvadsiatich rokov som pracovala v zdravotníctve. Prešla som si neurológiou i röntgenom, no po určitom čase, človek mal pocit posunúť sa zase ďalej. Netajím, mojou ambíciou bolo pomáhať ľuďom, a to na báze čisto bio terapie, bez chemických regeneračných techník a takisto terapiou červeného svetla," vyznala sa nám majiteľka tohto unikátneho zariadenia Karin Lengvarská.

"Naše zariadenie má päť častí, alebo sektorov. Klient si sám môže zvoliť druh terapie, alebo ich kombinovať. Máme tiež alternatívu pre tých, čo nemôže byť v uzatvorenom priestore. Ideálne je tieto procedúry absolvovať v určitom časovom horizonte za sebou, aby nastal očakávaný výsledný efekt," vysvetľovala počas našej návštevy K. Lengvarská.

To, čo sme videli, nie je iba dáka známa klasika v oblasti terapie, rehabilitácie, alebo regenerácie, ako sme poznali z minulosti. Smelo možno povedať, že ide o posun na vyšší level. "Máme hyperbarickú kyslíkovú komoru, vodíkovú kyslíkovú inhaláciu, terapiu červeným svetlom i infrasaunu. Aj priestory, v ktorých sme, hoci iba v prenájme, maximálne vyhovujúce. Naše zariadenie sa nachádza doslova v susedstve s Ústrednou vojenskou nemocnicou a na prízemí, čiže s bezbariérovým prístupom," dozvedeli sme sa ďalej od pani majiteľky.

Bola doba, a nie tak dávno, keď na rôznych rehabilitačných klinikách a pracoviskách si pacienti dávali do pôvodného stavu predovšetkým poškodené pohybové ústrojenstvo. Dnes už je celkový diapazón mimoriadne široký a rozmanitý. "Sme tu pre onkologických pacientov, diabetikov, alergikov, astmatikov, ľudí s kožnými ochoreniami, či poruchami sluchu, alebo čo potrebujú zlepšiť prietok krvi, no takisto pre športovcov, manažérov i bežných seniorov. Myslím si, že každému máme, čo ponúknuť," dodala zdravo ambiciózna Karin Lengvarská.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia