Aj kus symboliky: OZ Vlkolínec otvorilo ľudový dom, keď si osada  pripomenula 29. výročie v UNESCO

Aj kus symboliky: OZ Vlkolínec otvorilo ľudový dom, keď si osada pripomenula 29. výročie v UNESCO

RedakciaAktuality12.12.2022

Pani zima tento významný deň pre Vlkolínec „zabalila“ do svojho snehového rúcha. Zároveň však aj trochu skomplikovala dopravu „hore“. Milá ceremónia však mala veľmi pekný dizajn a srdečný rámec. Včera sa na Vlkolínci slávnostne strihala páska na Ľudovom dome u Kančiakov a zároveň bola otvorená expozícia O tesárstve v dolnom Liptove.

Unikátnosť tejto lokality spočíva najmä v tom, že Vlkolínec a jeho okolie predstavuje najlepšie zachovaný a najcelistvejší urbanistický komplex tradičnej ľudovej architektúry, v ktorom ešte aj v súčasnosti žijú ľudia. Práve dnes (11. decembra) je tomu dvadsať deväť rokov, čo Vlkolínec bol zapísaný ako živá dedina do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO,“ pripomenul v úvode svojho príhovoru Ján Ondrík, predseda Občianskeho združenia Vlkolínec, ktoré vzniklo v roku 2001.

Tamojšie „ozetko“ objekt súčasného ľudového domu získalo do svojho vlastníctva 6. októbra 2020. „Po kúpe domu zase bolo treba pozháňať financie na jeho rekonštrukciu, ale i ľudí, ktorí boli ochotní sa zapojiť a priložiť ruku k dielu. V spolupráci s Liptovským múzeom sme tiež pripravili expozíciu v našom ľudovom dome a chceme ju pravidelne tematicky obmieňať,“ vravel ďalej hlavný hostiteľ. Týmto krokom OZ Vlkolínec má tiež svoje vlastné sídlo.

Pri včerajšej príležitosti do tamojšej osady zavítali aj zástupcovia mesta Ružomberok primátor Ľubomír Kubáň a jeho zástupca Róbert Kolár, riaditeľ Liptovského múzea Michal Kovačic i šéf odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Martin Hromada. O posvätenie ľudového domu sa postaral kňaz Martin Mojžiš.

Dnešný deň vnímam ako veľký úspech miestneho občianskeho združenia, ktoré dlhé roky sa stará o celkový stav našej výnimočnej lokality. Táto udalosť je svojim spôsobom odmenou združeniu, za to všetko, čo doposiaľ dokázalo. Vďaka svojej iniciatíve a aktivite, sami sebe si dali krásny darček. Bolo to perfektne pripravené,“ dal sa počuť očividne nadšený R. Kolár.

Za takmer tri desaťročia, čo je Vlkolínec v UNESCO, sa niečo podarilo, ale viac vecí nevyšlo. Dnešný medzník je výsledkom občianskeho združenia. Jeho členovia dokázali starý objekt získať a potom zveľadiť aj pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu, keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku. OZ Vlkolínec dáva dôležitý životný rozmer tejto úžasnej lokalite,“ uviedol M. Hromada.

M. Kovačič si pochvaľoval súčinnosť s Vlkolíncom. „Je to ukážka spolupráce medzi občianskym združením a verejnoprávnymi inštitúciami, keď idú za rovnakým cieľom. Oni zrekonštruovali národnú pamiatku a my máme záujem pravidelne obmieňať expozíciu v ľudovom dome. Do budúcna plánujeme spoločné aktivity v tamojšom hospodárskom dvore. Našou víziou je pripraviť expozíciu poľnohospodárskych strojov, ktoré sa tu v minulosti používali,“ vravel šéf Liptovského múzea a k samotnému slávnostnému aktu dodal: „Bolo to výborné, veľmi príjemné stretnutie.“

O milé kultúrne spestrenie sa postarali členovia Folklórneho súboru Lúžňan, Liptovskí heligonkári a fujaristi Rasťo Staš a Ľubomír Lauko so svojim vnukom Jakubom. Potom na Vlkolínec zavítal aj Mikuláš.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia