Aj na včelách nám záleží

Aj na včelách nám záleží

RedakciaAktuality16.12.2022

„Podujatie Včely a my je posledným z veľkého projektu, ktorý sme robili počas celého roka a ten sa volal Lebo na nich záleží. Tento projekt sme mohli realizovať len vďaka podpore Fondu na podporu umenia. Dostali sme financie, aby sme si mohli rozvrhnúť podujatia počas celého roka. Mali sme tam štyri hlavné kategórie, ktoré sa týkali zvierat – lesné zvieratá, domáce zvieratá, včely a vtáky,“ hovorí Katarína Gorná z Mestskej knižnice Ružomberok.

Počas týchto podujatí sa v knižnici vystriedalo niekoľko odborníkov, ako napr. veterinárka, kanisterapeutka, ornitológovia, a ďalší. „Včely sú záverečné podujatie. Pán Marcel Mihok, včelár z Lúčok robil pre nás už predtým podujatie pre školské kolektívy, konkrétne na Deň detí. Pre veľký úspech sme si vtedy povedali, že chceme určite urobiť podujatie aj pre širokú verejnosť, aby sa aj dospelí mohli dozvedieť niečo o včelách, o ochrane včiel, a prečo je dôležité pomáhať im, keďže už sú pomaly ohrozeným druhom,“ hovorí Katarína Gorná.

Návštevníci sa môžu tešiť na medovú prednášku Marcela Mihoka z Občianskeho združenia Slnkotvor. V tomto združení sa venujú včelám a prednáškam pre verejnosť, zaúčajú k včeláreniu alebo robia rôzne osvetové akcie. Dozviete sa o živote a práci včiel a ich význame pre človeka a prírodu. Pripravené sú nielen informácie, ale aj ukážky súvisiace so včelárením. „Keďže je už predvianočné obdobie, tak toto podujatie nebude len o včelách, ale manželka pána Mihoka, Petra Mihoková bude spievať koledy a syn ju bude sprevádzať na husliach. Chceli sme to poňať aj takto vianočne, aby sa ľudia prišli zastaviť do knižnice v tejto uponáhľanej dobe,“ dodáva Katarína Gorná z Mestskej knižnice. Podujatie je určené pre deti aj dospelých, pre deti sú pripravené tvorivé aktivity.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia