Aj o vzniku formátu Káčer na bicykli

Aj o vzniku formátu Káčer na bicykli

RedakciaAktuality5.8.2023

Káčer na bicykli je už v cieli. Dnes (5. augusta) sa v Trenčíne skončil 10. ročník charitatívneho projektu Nadácie TA3.

Včera, keď bola na programe predposledná etapa, táto čoraz známejšia a mimoriadne ušľachtilá akcia, zavítala prvý raz do Ružomberka. Po krátkom, ale milom programe, sa pelotón z Námestia Andreja Hlinku vydal na takmer 15 km dištanciu.

Bolo to v roku 2014, keď hendikepovaný športovec Peter Káčer, už v tom čase správca Nadácie TA3, si dal osobnú výzvu, s ktorou nás samozrejme oboznámil, že prejde na svojom špeciálnom trojkolesovom bicykli z Bratislavy do Košíc. Hneď položil aj otázku, či to ako doprovod, neskúsime s ním. Išlo svojim spôsobom o dobrodružstvo. Nič nebolo vopred zorganizované, ani jasné, či Peter tú vzdialenosť zdolá. No hneď sme cítili, že nestačí iba to odbicyklovať, ale tiež pridať k tejto akcii aj nejaký zmysel, či posolstvo. Tak sme si povedali, že každý deň venujeme niečo žiadateľom našej nadácie. Keď všetko vyšlo, už bola v hlavách myšlienka, ako to zopakovať. Napokon vznikla tradícia. A náš projekt z roka na rok naberal väčší rozmer.“ Takto nám priblížila korene „Káčera“ Blanka Dóková z Nadácie TA3, ktorá, spolu s Alexandrom Štefucom, ružomberskú zastávku aj šikovne odmoderovala.

Od tejto, ochotnej dámy sme sa dozvedeli, tiež pár zaujímavých čísel. „Doteraz sme pomohli asi sedemsto žiadateľom o pomoc. Teraz išlo o šesť detí a štyroch dospelých. Medzi nimi bola jedna rodina z Ružomberka. Čo sa týka vyzbieraných financií nadáciou za celé obdobie, je to zhruba dva milióny eur. Ľudia na dobrú vec môžu prispieť ´esemeskou“ na číslo 832, alebo platbou na náš účet.“

Zvedaví sme tiež boli, aké je motto tohto charitatívneho podujatia. „Raz sme sa na to Petra Káčera pýtali a práve v covidovom období, keď množstvo akcií sa rušilo. On jednoznačne povedal, lebo treba. Peter napriek pandémii, cítil, že je nutné kontinuálne pokračovať. Takže, lebo treba, je tá nosná myšlienka,“ vysvetlila B. Dóková.

Ružomberok sa tiež dostal na Káčerovu mapu. Určite je to cenné konštatovanie. Samozrejme, vďaka súčasnej samospráve.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia