Aj otcovia majú svoj sviatok

Aj otcovia majú svoj sviatok

RedakciaAktuality19.6.2021

Pripomína nám to aj dnešný sviatok – Deň otcov. Deň otcov je neoficiálny sviatok, kedy oslavujeme a prejavujeme uznanie tzv. hlave rodiny. Ide o medzinárodný deň, neoslavuje sa len na Slovensku, ale aj mnohých ďalších krajinách na svete.

Tento sviatok si pripomíname skôr symbolicky, nie je až tak veľmi populárny ako napr. Deň matiek, alebo Deň žien. Môžeme povedať, že otcovia sú v tomto smere o niečo ukrátení. Práve preto na nich nezabudnite, a ukážte im, ako veľmi sú pre vás dôležití a ako si ich ceníte. Dátum Dňa otcov nie je stále rovnaký, nakoľko vždy pripadá na tretiu júnovú nedeľu. Tento rok mu teda patrí dátum 20. jún 2021.

História dňa otcov začína pri Američanke Sonory SmartDoddovej, ktorá si chcela uctiť pamiatku otcov niečím výraznejším. Predovšetkým si chcela uctiť toho svojho, ktorý bol veteránom z občianskej vojny. William Jackson Smartprežil vojnu a ďalej bol skúšaný životom, keď mu zomrela manželka a zanechala starostlivosť o šesť detí a rodinu. Sonora práve z vďaky k nemu usporiadala prvú oslavu 19. júna 1910, v deň otcových narodenín. Počas nasledujúcich niekoľkých desaťročí bojovala, aby sa Deň otcov stal národne uznávaným sviatkom. Až v roku 1966 v USA stanovili tretiu nedeľ júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov. Z USA prišiel potom tento sviatok aj do Európy.

Zaujímavosti

• V  Thajsku otcovia oslavujú 5. decembra, v  Dánsku 5. júna a  v  Mongolsku 18. marca. ,

• Spojené arabské emiráty, Egypt, Jordánsko, Sýria, Kosovo a  Libanon majú presne stanovený dátum, a  to 21. Júna.
• Prvú júnovú nedeľu oslavuje Švajčiarsko s Litvou a  druhú júnovú nedeľu Belgicko a Rakúsko
• Vo svete morských koníkov je to samec, kto vynosí mláďatá.
• Otcova láska vie ovplyvniť budúcnosť dieťaťa omnoho viac ako tá materinská. Štúdia publikovaná v Personality and Social Psychology Review zistila, že šťastie dieťaťa v dospelosti ovplyvnila predovšetkým pozornosť otca a ich vzájomný vzťah.
• Otcovia zarábajú viac ako muži bez detí. Muž s potomstvom v priemere zarobí až o 40% viac ako muž bez detí.
• 19 najbohatších žien na tejto planéte, nadobudlo svoj majetok vďaka svojmu otcovi alebo manželovi
• Katolícka Európa oslavovala Deň otcov 19. marca na deň sv. Jozefa už od ranného stredoveku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia