Aj psy v útulkoch potrebujú pomoc

Aj psy v útulkoch potrebujú pomoc

RedakciaAktuality5.4.2022

Kiwi, Oliva, Stacey, Maxim sú mená štyroch psov, o ktoré sa starajú v Centre nájdených zvierat (CNZ) v Bielom Potoku. Majú aj ďalších kamarátov, ktorí dúfajú, že si ich niekto adoptuje a poskytne im pekný domov.

Prežili rôzne situácie

Včera sa v tomto útulku starali o 14 psíkov, dnes ráno ich majú o troch viac. Jedného priviezla mestská polícia.

Pribudli aj dve feny plemena Husky. „Majiteľ je po ťažkej operácii, po ktorej mu zdravotný stav už nedovoľuje sa o ne ďalej starať, preto nás poprosil, aby sme im našli nových majiteľov. Hany je dvojročná slečna, Bela má rok. Majú hygienické návyky nakoľko vyrastali v byte, ku deťom sú v pohode,“ opísala štatutárka zariadenia Oľga Lizáková jeden z mnohých príbehov, ktoré majú za sebou ich zverenci ale aj majitelia.

Prosí ľudí, ktorí by chceli štvornohého miláčika, aby nekupovali od kadejakých priekupníkov, ale navštívili ich útulok. Je pravda, že sa väčšinou starajú o oriešky, no nájdu sa aj psy s dokladmi. Ale bez rozdielu pôvodu si každé zviera zaslúži dostať šancu.

Prejavuje sa vplyv korony a vojny

„Takýto začiatok roka sme ešte nemali. Ľudia si za tri mesiace adoptovali len troch psíkov. Korona a vojna sa výrazne podpísali na ochote ľudí nielen adoptovať si psa ale aj pomáhať tým, ktorí domov zatiaľ nemajú,“ povedala Oľga Lizáková.

Uvítala preto dar od spoločnosti Tauris, ktorý poslal Milan Fiľo. Tauris venoval psom doplnky výživy. „Veľká vďaka, psíkom to veľmi pomôže. Mali by mať stravu doplnenú aj o pamlsky.“

Poprosila, aby sme zverejnili výzvu o pomoc. „Prosíme dobrých ľudí, aby nám pomohli s krmivom, pretože naše zásoby sú už minimálne.“ upozornila, že používajú značku Eminent alebo Brix, ktoré zvieratám chutia a dobre ich znášajú. „Nemôžeme im každú chvíľu meniť značky, pretože potom majú zažívacie ťažkosti.“

Pomôcť môžete aj vy

CNZ potrebuje ročne približne 50-tisíc eur. Mesto Ružomberok prispieva sumou 15-tisíc eur, no to nestačí ani na veterinárnu starostlivosť, v roku 2021 zaplatili za ňu o tisícku viac.

Platiť treba aj energie a ďalšie náklady.

Pomôcť môžete aj prostredníctvom stránky https://www.preutulky.sk/cnzrk/, kde je zoznam vecí, ktoré potrebujú. Výhodou je, že po vybratí tovaru a zaplatení, ho doručia priamo do útulku.

Pomôcť môžete aj pri venčení zvierat. Prejsť sa so psíkmi môžu osoby, ktoré majú minimálne 15 rokov, prísť môžu aj mladšie deti v sprievode dospelého.

Bližšie informácie o adopcii a pomoci nájdete na facebooku: Útulok Ružomberok - OZ CNZ alebo na telefónnom čísle 0905 820 826, 0915 625 157.

Ďakujeme za pomoc.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia