Aj takto si možno vybudovať vzťah k mestu

Aj takto si možno vybudovať vzťah k mestu

RedakciaAktuality7.7.2020

Miriam Považanovú, certifikovanú sprievodkyňu cestovného ruchu vždy rozhnevá, ako domáci frflú, že naše mesto je bez akcií a nemá čo ponúknuť. Počas svojich potuliek zisťuje, že Ružomberok takmer nepoznáme, nevieme aké tajomstvá ukrývajú jednotlivé budovy, akú má mesto históriu.

Turistom sa mesto páči

To, čo Miriam Považanová počas svojich „lekcií“ o meste ponúka je bohaté, pútavé a poučné. Sama by privítala, keby do skladby záujemcov o jej Potulky mestom a Spoznaj mesto so sprievodcom pribudli aj stredoškoláci, ktorí o Ružomberku vedia málo.

Mojím cieľom je, aby bežný obyvateľ spoznal históriu mesta, aby sa zoznámil, čo v meste máme a tým pádom si vybudoval k nemu vzťah,“ vysvetľuje certifikovaná sprievodkyňa.

Potulky mestom, ktoré si sama v Ružomberku režíruje niekoľko rokov vznikli náhodne. „Potom, ako som skončila kurz sprievodcu cestovného ruchu som si dala záväzok, že usporiadam Svetový deň sprievodcov v Ružomberku. A takto začala moja spolupráca s mestom,“ spomína. Od tej doby prešla ulicami Ružomberka s niekoľkými obyvateľmi, zoznámila sa so zaujímavými ľuďmi, ale aj zistila, že zahraničných mesto fascinuje oveľa viac.

Mám skúsenosti, že turisti majú na naše mesto oveľa krajší pohľad. A na druhej strane, keď hovoríme, že tu nič nie je a negujeme Ružomberok, povedzte potom - kto sem príde,“ trápi sa nad názormi Považanová.

Sama pri neustálom vzdelávaní o meste zisťuje, akou históriou dýcha, koľko záhad a skrytých zákutí ukrýva.

Na dvoch podujatiach s Miriam

Počas tohto roka sprevádza rodená Ružomberčanka záujemcov dvomi akciami.

Spoznaj mesto so sprievodcom (akcia zo série podujatí Leto u Hýroša 2020) je skôr určená turistom, aj keď sú na ňom vítaní aj domáci. „V spolupráci s Informačným centrom v Ružomberku sme sa dohodli, že trasa bude vždy rovnaká. Uvidíme, aká skladba záujemcov prejaví záujem a tomu prispôsobíme aj pokračovanie,“ vysvetľuje Považanová. Pre zvedavcov trasa vedie od Informačného centra na ulicu Makovického, nasleduje Ružovými resp. Tmavými schodmi na Námestie Andreja Hlinku, kde by po prehliadke kostola, radnice, mauzólea, piaristického komplexu prednáška skončila. „Komu by nestačilo, pokračovali by sme do Hýrošovho parku, Liptovského múzea a Galérie Ľudovíta Fullu,“ popisuje skladbu programu.

V rámci Potuliek mestom je pre záujemcov pripravený vždy iný tematický celok. Tie tohtoročné budú pokračovať s architektom Ivanom Hrčkom. Podľa Považanovej pôjde o spoločné prepojenie, pri ktorom architekt hodnotí budovu zo svojho pohľadu a sprievodkyňa doplní jej históriu a zaujímavosti.

V Ružomberku bolo a stále je veľa vzácnych parkov, drevín, arboréta. Určite by som sa chcela venovať tejto problematike,“ približuje čitateľom plány.

V lete sa s Miriam uskutočnia prednášky vo Vlkolínci, rozdelené na dve časti. Pre inšpiráciu prvé potulky priaznivcov prevedú vzhľadom, prírodou, povesťami tejto mestskej časti až po rozbor názvu.

Druhá séria pokračovania Potuliek mestom odhalí život v časti zapísanej do Unesco: jej tradície, stravovanie, zvyky. „V septembri pripravujeme tému Radnica, tam by sme išli aj do interiéru mestského úradu. Zaujímavosti o budove by doplnil aj hovorca primátora Viktor Mydlo,“ pokračuje v palete pestrých ponúk sprievodkyňa.

Kto je Miriam Považanová

Certifikovaná sprievodkyňa, ktorá sprevádza klientov hlavne východne orientovanými krajinami, ako je Ukrajina, Bielorusko, Poľsko sa chce presunúť a spoznať aj tajomstvá iných krajín. Momentálne má v pláne Slovinsko. Jej cieľom je klientom priniesť zaujímavosti nie opakujúce fakty, dostupné aj na internete. Na Ružomberok nedá dopustiť. Pôvodne o sprevádzaní naším mestom nesnívala, momentálne sa tejto aktivity vzdať nechce.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia