Ako v Sliačoch župana vítali

Ako v Sliačoch župana vítali

RedakciaAktuality19.4.2023

Herci z Matičnej divadelnej ochotníckej scény (MADOS) v Liptovskom Mikuláši rozohrali situáciu, ktorá sa mohla stať v hociktorom meste alebo v obci. Má prísť vrchnosť – župan Francisci a všetko musí byť prichystané, všetko zariadené. Kto sa o to postará? Predsa volení zástupcovia ľudu. Ako si s tým poradí richtár so svojimi prísažnými je hlavnou témou uvedeného predstavenia. Ale ako sa hovorí: „Človek mini, Pá Boh mení!“ Privítanie dopadne úplne inak, ako si to obecná rada naplánovala.

Richtár, ktorého stvárnil Branislav Barborík, sa snaží veľmi zodpovedne pripraviť na príchod župana. Prípravný výbor prichystá aj uvítací transparent, pohostenie v spolupráci s obyvateľmi obce. Župan Francisci, ktorého veľmi presvedčivo zahral Pavel Mráz, sa veľkou radosťou zvíta so Sliačanmi. Je pravda, že príhovor richtára sprevádza tréma a koktanie. Lepšie v tomto prípade neobišla ani jeho dcéra Zuza, ktorá ho vítala chlebom a soľou. Radosť z toho mala predovšetkým Kata žena prísažného Adama, ktorá chcela, aby jej dcéra uvítala župana. Nakoniec všetko dopadlo, tak ako to býva pri dobrom jedle a pití. Dokonca aj dedinčania boli spokojní, lebo župan prispel na vybudovanie veže kostola a to so slovami: „Aby sa na mňa nezabudlo.“

Veselohra Ako v Sliačoch župana vítali pochádza z pera Petra Vrlíka, ktorý priblížil život na dedine v 19. storočí. MADOS založili pri Dome Matice slovenskej v L. Mikuláši v roku 2004, kedy ešte pracovala pod názvom literárno-hudobno-dramatický odbor. Pod názvom MADOS pracuje od roku 2009. Za toto obdobie bolo naštudované mnoho dramatických pásiem, ako napríklad Zemianske, Pltnícke i Remeselnícke prekáračky. Ochotníci sa venujú aj príprave predstavení, s ktorými vystupujú v rôznych mestách na Slovensku. S pásmom Tŕnistá cesta Štúrova boli uskutočnené vystúpenia v Bratislave, Martine, Levoči, Trenčíne v Košiciach. Pri príležitosti 330. výročia narodenia Juraja Jánošíka matičiari nacvičili pásmo Jánošík, od kolísky po hrob.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia