„Čísla za druhý kvartál sú veľmi zlé. Prepad návštevnosti takmer 80 % hovorí za všetko. Leto situáciu nezachránilo (pozn. oficiálne čísla zatiaľ nie sú dostupné), len dalo šancu na nádych a vieru, že snaha nie je márna. Hromadne sa šíriace fotky o preplnených Tatrách neodzrkadľovali realitu, išlo o momentálnu situáciu v konkrétnej lokalite. Fotky získali viralitu a následne len odradili a zbytočne ešte znižovali návštevnosť,“ uviedla manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV, Katarína Šarafínová.
Ďalšie obmedzenia pre ťažko skúšaný cestovný ruch môžu pritom situáciu ešte zhoršiť. Odvetvie v Liptove zamestnáva viac ako 6 000 ľudí v priamych službách a ďalšie tisíce nepriamo. Okrem toho je v regióne bežné, že v oblasti cestovného ruchu pracujú celé rodiny.
„Čísla zo Štatistického úradu Slovenskej republiky nám len potvrdili smutnú realitu našich dní. Návštevnosť nám medziročne klesla o takmer 80 % a negatívny trend sme na Liptove zaznamenali aj pri prenocovaniach a to takmer 76 %. Už sme si zvykli na to, že sme každoročne lámali naše vlastné rekordy, tento scenár a tento rekord sme však nečakali ani v najhoršom sne a obávame sa, že ešte porastie nezamestnanosť. Vláda by mala zaviesť preplácanie rekreačných poukazov zamestnávateľom a výrazne znížiť DPH na produkty cestovného ruchu tak, ako napríklad v Rakúsku alebo Veľkej Británii,” upozornil predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč.
Jediné liptovské kúpele neboli zatvorené z dôvodu vyhlásenia hlavného hygienika, ale preto, že sa klienti báli chodiť do kúpeľov. To spôsobilo v Kúpeľoch Lúčky obrovské straty. „Aj naše náklady na dezinfekciu priestorov boli výrazne vyššie. Rúška napríklad doteraz dávame zadarmo každému klientovi, ktorý nastúpi do kúpeľov,“ povedal marketingový manažér KÚPEĽOV LÚČKY Peter Mičko.
V Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) klesol v prvom polroku 2020 počet návštevníkov a prenocovaní zhruba o 40 percent. „Od roku 2015 nám plynule každý rok počet návštevníkov stúpa. Trochu iné čísla budú za tento rok v dôsledku koronakrízy. Už teraz však vieme, že za prvý polrok bol v rámci Žilinského kraja 40 % prepad,“ uviedla výkonná riaditeľka Žilinského turistického kraja Iveta Chabadová s tým, že stále ide o čísla, ktoré sú v rámci Slovenska najlepšie. Žilinskému kraju patrí prvé miesto v počte návštevníkov aj v počte prenocovaní.
Napriek tomu, že sme v rámci Slovenka predbehli ostatné regióny, situácia je v porovnaní s uplynulými rokmi horšia. A hoci sa aj samotný Ružomberok v uplynulom roku tešil vzrastajúcej návštevnosti a počtu prenocovaní (písali sme o tom TU), rovnakú tendenciu nemožno tentokrát očakávať. V prvom polroku navštívilo Ružomberok viac ako 51 tisíc návštevníkov. Z toho domácich bolo viac ako 30-tisíc a do nášho mesta prišlo aj vyše 21 tisíc cudzincov. Rozmenené na drobné, v rámci Žilinského kraja sme tretím najnavštevovanejším regiónom po Liptovskom Mikuláši, ktorý navštívilo viac ako 144 návštevníkov a Žiline, do ktorej meralo cestu takmer 55-tisíc ľudí. Najviac prenocovaní pritom eviduje okres Liptovský Mikuláš a to až takmer 430-tisíc. Nasleduje okres Ružomberok, v ktorom prenocovalo 165 tisíc turistov a v Žiline to bolo 131 tisíc návštevníkov.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia