Album  „I zhora i zdola z našeho Liptova už vyučuje mladých folkloristov

Album „I zhora i zdola z našeho Liptova" už vyučuje mladých folkloristov

RedakciaAktuality18.1.2019

Fanúšikovia liptovskej hudby sa dočkali pokračovania. Liptovské kultúrne stredisko uviedlo skladby, ktoré vytváralo ešte v roku 2018. Ide o pokračovanie úspešného projektu metodického CD a DVD s názvom „I zhora i zdola z našeho Liptova“. Po hudobno – tanečnom zložení z dolného Liptova, ktoré stredisko vydalo v roku 2017, tento rok opäť vydáva materiál s tradičným piesňovým a tanečným repertoárom z Dolného Liptova.

„Materiál má za cieľ slúžiť ako metodická pomôcka pre výučbu tradičných tancov a hier tejto oblasti. Pre deti a ich vedúcich vo folklórnych kolektívoch či pedagógov v rôznych inštitúciách sme vytvorili tento multimediálny nosič ako pomôcku na vyučovanie a tým na jednoduchšie začlenenie tradičných hier do repertoáru súborov a krúžkov. Veríme, že CD a DVD umožní kvalitnejšiu prácu v oblasti pedagogiky tanca,“ hovorí Michaela Košová, odborná metodička pre folklór z Liptovského kultúrneho strediska, ktorá je zároveň aj jedna z autoriek nosičov.

CD a DVD s príznačným názvom „I zhora i zdola z našeho Liptova II.“ obsahuje hudbu z troch dolnoliptovských obcí - Liptovské Sliače, Stankovany a Komjatná. Podľa slov Košovej, hudobný podklad na CD nosiči je naplnený rôznymi hrami a tancami z jednotlivých dedín v pomalšom aj tanečnom tempe, so spevom aj bez spevu a záver každého bloku tvorí na CD tanečné kolo - súbor piesní pre plynulé vedenie tanečnej zábavy z konkrétnej obce. DVD nosič korešponduje s piesňovým podkladom a prináša niektoré typy tancov a hier zo všetkých obcí.

Projekt pripravili a realizovali Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Autorkami námetu série metodických materiálov sú tanečné pedagogičky Simona Ondreáš Dikaszová a Michaela Košová. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia a spolufinancuje ho Žilinský samosprávny kraj.

Hudobne dielo pripravili Michal Kubáň, Matúš Záborský, Marián Petráš, Juraj Petráš a Jaroslav Hrnčiar. Spev patrí Zuzane Palanovej, Jane Veselovskej, Simone O. Dikaszovej a Michaele Košovej. Tance na DVD nahrali členovia Detského folklórneho súboru Pramienok a Folklórneho súboru Váh Liptovský Mikuláš.

Kolekciu CD a DVD v cene 10 eur si môžu záujemcovia zakúpiť v Liptovskom kultúrnom stredisku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia