Alkana ponúka zaujímavé letné workshopy pre deti

Alkana ponúka zaujímavé letné workshopy pre deti

RedakciaAktuality28.6.2021

Riaditeľ ružomberskej Alkany Miloš Bubelka nám porozprával ako pandémia ovplyvnila vyučovanie a priblížil plány školy na najbližšie obdobie.

„Dištančné vzdelávanie pre žiakov základných umeleckých škôl prinieslo viacero problémov. Tie najväčšie sa ukázali v používaní kvalitatívne rozdielnych zariadení a často aj v kvalite internetového pripojenia. Vyučovať na diaľku tanec, či spev bolo viac než náročné. Napriek zložitým podmienkam sa deti aktívne zapájali. V apríli sme dokonca ponúkli online koncert pre rodičov. Na obrazovkách, či monitoroch sledovali, aké tanečné choreografie sa ich deti počas prerušeného priameho vyučovania dokázali naučiť. Deti im zaspievali muzikálové, detské aj populárne piesne. Dokázali, že počas dištančného vzdelávania sa naučili naozaj veľa,“ uviedol riaditeľ ružomberskej Alkany Miloš Bubelka.

Podľa riaditeľa Alkany ani tá najväčšia snaha zo strany učiteľov nemôže zaručiť rovnaké výsledky ako pri klasickej výučbe. Ukázalo sa, že učenie na diaľku nedokáže prezenčné vyučovanie plnohodnotne nahradiť. Priamy kontakt so žiakmi im veľmi chýbal. Deťom taktiež izolácia od kamarátov a celkovo od kolektívu neprospela, práve naopak. „Zo začiatku bolo na deťoch vidno, že boli také neisté, ustráchané. So strachom prichádzali aj staršie deti - školáci. Ale som rád, že vidím ako sa to každou hodinou zlepšuje.“ Riaditeľ školy však vidí aj pozitíva, a to hlavne vo zvýšení počítačovej gramotnosti učiteľov, ale aj rodičov. „Viacerí rodičia mali z počiatku obavy, ako to celé zvládnu. Zaslúžia si však veľkú pochvalu. Len vďaka ich obetavosti deti úplne nevyšli z cviku.“

Muzikálová súkromná umelecká škola Alkana pripravuje na leto muzikálové workshopy pre deti. Aj takýmto spôsobom chce deťom pomôcť navrátiť a začleniť sa do kolektívu. „Pre deti ponúkame dva workshopy. Ich náplňou bude všetko to, čo je pre Alkanu typické a čím je výnimočná. Na oboch workshopoch budeme s deťmi hrať divadlo, spievať a tancovať. Naučíme sa, ako vznikajú detské muzikály. Pri praktických ukážkach sa zameriame na prirodzený herecký prejav a na tanečnú (pohybovú) pamäť. Deti sa naučia tancovať nové tanečné choreografie a spievať nové pesničky. Už dnes sa tešíme aj na ich herecké výkony. Sme hrdí, že do Alkany príde víťazka SuperStar 2018 Tereza Mašková. Súčasťou prvého workshopu pre žiakov vo veku 9 – 15 rokov bude jej vystúpenie a autogramiáda. Terezu plánujeme naučiť pesničku z nášho muzikálu, ktorú si spoločne s ňou zaspievame a zatancujeme. Menšie deti vo veku 5 – 8 rokov zasvätíme do tajov detského muzikálového divadla prostredníctvom rozprávky. Rozprávky majú deti veľmi radi a nové pesničky aj s tanečnými choreografiami sa dokážu rýchlo naučiť, “ uviedol Bubelka.

Na workshopy sa môžu prihlásiť aj deti, ktoré Alkanu nenavštevujú. Prihlášky nájdu na stránke www.alkana-rbk.sk. Oba workshopy sú trojdňové. Termín workshopu pre staršie deti je 27. – 29.7., pre menšie deti 2. – 4.8. Prihlásiť sa treba najneskôr dva týždne pred konaním daného workshopu.

Riaditeľ ružomberskej Alkany verí, že situácia s pandémiou sa bude už len zlepšovať a budú môcť pripravovať nové predstavenia. „Od septembra 2021 budeme nacvičovať nový muzikál Zakliati bratia a Baba Jaga. Účinkovať v ňom budú všetky deti Alkany. Už dnes sa tešíme na deň, keď sa otvorí opona a očarí nás farebne nasvietená divadelná scéna. Tešíme sa na deň, keď na javisko vstúpia deti v nádherných kostýmoch, budú hrať divadlo, spievať a tancovať,“ dodal Bubelka.

Stanislava Bruk

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia