Alkana sa predstavila s muzikálovou rozprávkou Zakliati bratia a Baba Jaga

Alkana sa predstavila s muzikálovou rozprávkou Zakliati bratia a Baba Jaga

RedakciaAktuality15.11.2021

V utorok 9. novembra sa vo Veľkej dvorane malí šikovní umelci divákom predstavili s muzikálovou rozprávkou Zakliati bratia a Baba Jaga. Rozprávka plná hudby, tanca a spevu pochádza z autorskej dielne Divadla Alkana. Napísali ju Alena Kaňuková a Ján Kaňuk pre najmenších divákov. V hlavnej roli sa predstavila Viktória Šavrnochová, ktorá stvárnila odvážnu Haničku. Tá sa vydala na cestu hlbokým lesom, aby zachránila svojich stratených bratov. Cestou stretla nových kamarátov, vďaka ktorým dokázala vyriešiť všetky úlohy, ktoré od nej požadovala zlá a lenivá Baba Jaga (Miriama Bobáková). Ako každá rozprávka, aj táto sa skončila šťastne. Hanička svojich bratov oslobodila a Baba Jaga stratila svoju zázračnú moc.

S nácvikmi vystúpenia začali malí aj veľkí herci už na letnom workshope, keď do Alkany zavítala víťazka Superstar 2018 Tereza Mašková. „Nácviky boli dosť náročné. Popasovali sme sa s množstvom textov aj s viacerými tanečnými choreografiami. V Alkane sa muzikál deťom hneď zapáčil. Rýchlo sa naučili pesničky a pospevovali si ich po chodbách. Po nácvikoch v ZUŠ sme sa presunuli do Veľkej dvorany KDAH. Tam mali žiaci priestorové skúšky aj generálku. Až potom predstúpili pred divákov. Podarilo sa nám vytvoriť prekrásne predstavenie, diváci odchádzali nadšení. Pochvalne sa vyjadrovali o pestrých kostýmoch, nápaditej scéne, farebných svetlách i efektoch,“ uviedol riaditeľ ružomberskej Alkany Miloš Bubelka.

Súčasné pandemické obmedzenia neustále vnášajú neistotu aj do vyučovania umeleckých škôl. Našťastie Ružomberok sa v čiernej farbe zdržal len jeden týždeň. „Táto doba prináša rôzne obmedzenia. Preto sme šťastní, že nám je umožnené vyučovať prezenčne. Navyše sme boli v maximálnej neistote, či vôbec budeme môcť predstavenie odohrať. Po oznámení, že sa Ružomberok presúva späť z čiernej do bordovej farby zavládlo v našich radoch (pedagógovia, deti, rodičia) obrovské nadšenie. V súčasnosti práve takéto predstavenia deťom aj divákom chýbajú najviac. Organizácia predstavenia bola síce náročnejšia, museli sme sa popasovať s rôznymi obmedzeniami a opatreniami, no výsledok stál za to. Znie to až neuveriteľne, ale posledné vystúpenie tohto typu sme odohrali v decembri 2019, a to muzikál Popoluška,“ uviedol Bubelka.

Deti ani pedagógovia napriek náročným súčasným podmienkam nezaháľajú a pripravujú sa na ďalšie vystúpenia. „V decembri odohráme vianočný program pre rodičov a na apríl 2022 pripravujeme veľkú muzikálovú show „Alkanovská ulica.“ Chýbať v nej nebude ani obľúbený step. V tomto období sa do Alkany môžu prihlásiť aj nové deti, nakoľko jednu etapu máme uzatvorenú a začíname s novými nácvikmi.“ dodal Bubelka.

Muzikálová súkromná základná umelecká škola Alkana funguje v Ružomberku od roku 2009. Všetky dôležité informácie záujemcovia nájdu na webe školy www.alkana-rbk.sk.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia