Pápež František vymenoval pred niekoľkými dňami Alojza Kostelanského za pápežského kaplána a udelil mu titul Monsignore, skratka Mons. Podľa Petra Majchera, kancelára a hovorcu Spišskej diecézy, .Alojz Kostelanský okrem pastoračnej práce s veľkou otvorenosťou prijal a vykonával aj ďalšie služby. „Viedol 24 rokov Ružomberský dekanát ako dekan, približne 20 rokov bol členom Kňazskej rady Spišskej diecézy a aj členom Kolégia konzultorov a 17 rokov bol členom Komisie pre posvätné rády a ministériá v Spišskej diecéze,“ komentuje jeho pôsobenie Majcher..
Aktuálne je farárom v Liptovskej Osade, avšak po kňazskej vysviacke pôsobil vo farnostiach aj ako kaplán v Poprade (1977 – 1980), neskôr ako kaplán v Trstenej (1980 – 1985), taktiež ako farský administrátor v Liptovských Kľačanoch (1985 – 1991) a od roku 1991 do roku 2018 bol farárom a dekanom v Ružomberku.
Dominantnou časťou jeho kňazského života je katechéza. „Počas komunizmu, spolu s ostatnými kňazmi, pracoval na zostavovaní tzv. Spišského katechizmu, ktorý bol dlhé roky vynikajúcou pomôckou pri výuke detí a mládeže,“ dodal hovorca. Podľa jeho slov stál v 90. rokoch aj pri zrode Pedagogického inštitútu sv. Ondreja v Ružomberku, ktorý sa neskôr transformoval na Katecheticko – pedagogickú fakultu sv. Ondreja, ktorá bola súčasťou Žilinskej univerzity v Žiline. Napokon na popud tejto fakulty vznikla v roku 2000 Katolícka univerzita v Ružomberku, kde vyučuje a pôsobí vo funkcii docenta dodnes.
„Všetky tieto aktivity a, samozrejme, aj príkladný kňazský život prispeli k tomu, aby sa Mons. Alojz Kostelanský stal Kaplánom Jeho Svätosti,“ zhodnotil Majcher.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia