Andersen opäť prehovoril do sveta malých Ružomberčanov

Andersen opäť prehovoril do sveta malých Ružomberčanov

RedakciaAktuality4.4.2019

Hans Christian Andersen pochádzal z mesta Odense v Dánsku a vyrastal v chudobnej vidieckej rodine. V mladosti odišiel do Kodane a živil sa ako bábkoherec a spevák. Vďaka priazni mecenášov mohol študovať a písať hry, básne a romány. Je autorom asi 160 rozprávok, a práve tie ho preslávili po celom svete. Často boli sfilmované i zhudobnené. Na jeho počesť sa pravidelne, buď posledný marcový alebo prvý aprílový piatok, v mnohých európskych krajinách spomína prostredníctvom zábavno-vzdelávacieho večera. Jeho cieľom je podpora čítania u detí všetkých vekových kategórií.

Hneď po Českej republike sa aj Slovensko môže pýšiť najvyšším počtom zúčastnených knižníc. Tento rok sme si na Slovensku pripomenuli Noc s Andersenom už 14. ročníkom a zapojilo sa doň presne 236 verejných aj školských knižníc a škôl, ktoré priniesli podujatia pre takmer 10 000 detí. Koordinátorom podujatia na Slovensku je Spolok slovenských knihovníkov a knižníc, generálnym partnerom je Vydavateľstvo Slovart.

Večer s Andersenom (Tatiana Babincová)

Tému pre tento rok zbolili organizátori skutočne kreatívne a zároveň tajomne: Andersen známy – neznámy. A zapojili sa i Ružomberčania. „Tretiaci z triedy pre intelektovo nadané deti Základnej školy Bystrická cesta sa zoznámili nielen so slávnymi rozprávkami a ich postavami, ale priblížili sme im i autorove menej známe, možno neraz i nespravodlivo zabudnuté príbehy,“ prezradila nám Tatiana Babincová, riaditeľka Mestskej knižnice v Ružomberku. Sprevádzali ich rozprávky, napríklad Princezná na hrášku, ktorá deťom pomáhala skladať puzzle z poškodených knižných ilustrácií alebo Cínový vojačik, ktorý ponúka hlavolam s osemsmerovkou a krížovkou. „Dejom takmer pozabudnutého príbehu Svätá pravda ich sprevádzala Sliepočka - príbeh sa odohráva v kuríne, odkiaľ sa posúvaním nepravdivých informácií šíria klebety a nepravda,“ pokračovala Tatiana Babincová, ktorá poznamenala, že šírenie nepravdy je aktuálne i v dnešnom svete.

Názvy a dej niektorých menej známych príbehov priblížilo deťom pomocou množstva indícii i Dievčatko so zápalkami. Nechýbala ani Snehová kráľovná, ktorá pomocou skladania úryvkov z viacerých rozprávok pomáhala deťom čítať s porozumením. Asi najzaujímavejším stanovišťom bolo miesto, kde prebýva Cisár so svojimi šatami. Deti mali príležitosť vypočuť si pár slov v dánčine či dozvedieť sa informácie o rodisku Andersena a keďže bol aj vášnivým cestovateľom, neopomenuli ani jeho sochu v Bratislave či sochu malej morskej panny. Nezabudli ani na vznik slávneho Lega.

„Za pomoc pri organizácii večera ďakujeme viacerým ružomberským firmám a predajniam. Možno i vďaka nim zážitok z tohtoročnej noci podporí v deťoch pozitívny vzťah ku knihám a čítaniu, aby z nich vyrástli vzdelanejší ľudia pre neskorší dospelý svet,“ uzatvorila Babincová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia