Anežka Neupauerová: Nie každý, kto používa paličky, robí Nordic walking

Anežka Neupauerová: Nie každý, kto používa paličky, robí Nordic walking

RedakciaAktuality28.4.2019

Nie sú však paličky ako paličky. A možno ste už o Nordic walkingu počuli. Prinášame rozhovor s Anežkou Neupauerovou, inštruktorkou severskej chôdze.

Čo vlastne NORDIC WALKING / NW / je?

Nordic walking, alebo severská chôdza je skvelá ozdravená, pohybová aktivita. Je výborná pre tých, ktorí majú radi aktívny pobyt v prírode, majú chuť spraviť niečo pre svoje zdravie alebo relaxovať po náročnom pracovnom dni.

Čím sa NW líši od inej chôdze, pri ktorej používame paličky?

Možno by sa zdalo, že každý, kto používa paličky, robí nordic walking. Nie je to však celkom tak. Pri NW sú dôležitou výbavou špeciálne NW palice. Nepoužívame trekingové - na turistiku. Palice na NW sú odľahčené, nemajú až takú mohutnú rukoväť a majú špeciálne rukavičky, ktoré sú podstatné pre správnu techniku. Nuž a technika je ďalšia vec, ktorá odlišuje NW od inej chôdze s paličkami.

Anežka Neupauerová na severskú chôdzu nedá dopustiť

V čom teda spočíva technika NW?

Hlavný rozdiel je v umiestnení paličiek. Pohyb palíc je za telom. Preto pri NW nenosíme veľký batoh, ale menší / napr.cyklistický / alebo ľadvinku. Paže pracujú 60% za telom a 40% pred telom. Pohyb ide z ramena, nie z lakťa. To, že paličku za sebou nenecháme, zabezpečí špeciálna rukavička a práca všetkých prstov pri pohybe paličky späť. Kráčame v tzv. ozdravnom postoji, ktorý poznáme aj z iných cvičení. Kombinácia tohto všetkého a pravidelný tréning prinášajú pre naše zdravie množstvo benefitov.

Môžete spomenúť niektoré z nich?

Je toho dosť. NW pomáha pri liečbe astmy , alergií a zlepšení celkovej imunity. NW je aktivita, ktorú vykonávame za každého počasia, telo sa počasiu prispôsobuje a tým sa zvyšuje odolnosť voči nachladnutiu. Keďže sa hýbeme pravidelne, sme na vzduchu, pri pohybe sa vyplavujú endorfíny, máme výbornú náladu, tým je v pohode aj naša psychika a samozrejme posilnený celkový imunitný systém. Ďalej pomáha ľuďom s problémami s pohybovým aparátom a pri rehabilitácii po operáciách pohybového aparátu - paličky zabezpečujú oporu a pomáhajú pri udržaní rovnováhy. Pomáha ľuďom s artrózou – posilňuje svaly okolo bedrových, či kolenných kĺbov, ktoré sa stávajú pružnejšími, viac pracujú a tým odbremenia samotný kĺb. Ďalej ako prevencia osteoporózy ,pravidelná chôdza pomáha k zvyšovaniu hustoty kostí bedrových kĺbov, aj kĺbov chrbtice . Starším ľuďom ako prevencia, či podpora pri neurologických ochoreniach /Parkinson, Alzheimer, Skleróza Multiplex/ - pravidelný pohyb je oveľa prospešnejší ako akékoľvek lieky, doplnky výživy, či vitamíny, podobne ako pri deťoch podporená je funkcia pravej a ľavej hemisféry, mozog pracuje. Starší ľudia sú často sami, trpia depresiami. NW je spôsob, ako si aj vo vyššom veku nájsť skvelú partičku priateľov, ktorá dobíja energiou a spoločne si posilňujú celkový zdravotný stav. Veľkou pomocou je aj po pooperačnom stave karcinómu prsníka. Pri správnej technike NW, kedy pracuje aj samotná ruka – otvárajú a zatvárajú sa prsty, tým vlastne podporujeme cirkuláciu lymfy, lymfatický systém, funguje a opuch postupne opadá. Samozrejme má neodmysliteľné miesto pri redukcii hmotnosti – pravidelným pohybom správnou technikou dochádza k jej zníženiu, ale dôležitá je aj úprava stravy. Diabetes 2.typu , ďalšie z civilizačných ochorení - obezita, sedavý spôsob života, nevhodná diéta, vysoký krvný tlak, sú rizikové faktory, ktoré napomáhajú vzniku a rozvoju cukrovky 2. typu. A samozrejme prospieva aj nášmu srdiečku - liečba kardiovaskulárneho systému. Pri NW pracujeme s tepovou frekvenciou, ktorú môžeme charakterizovať tak, že pri rýchlej chôdzi vládzeme rozprávať – posilňujeme celkovú odolnosť voči záťaži, zvyšuje sa kyslíkový príjem, kalorický výdaj a srdcová frekvencia. Pohyb rúk – otváranie a zatváranie prstov – funguje ako pumpa pre naše srdce. A je veľmi vhodnou pohybovou aktivitou aj pre naše deti. Deťom pomáha pri odstraňovaní porúch učenia - pri súčasnej práci opačnej ruky a opačnej nohy podporuje prepájanie pravej a ľavej hemisféry a ich funkciu. Najpodstatnejšia je však radosť z pohybu na čerstvom vzduchu.

NORDIC WALKING je aktivita bez vekového obmedzenia

Benefity sú spojené so správnou technikou, je teda asi najlepšie naučiť sa ju od odborníka?

Áno. A samozrejme, to aj odporúčam. Sú aj samoukovia, ktorí sa učia podľa videí, obrázkov, ale niet na to, keď vám to odborník ukáže, opraví . Lebo zlozvyky sa už odstraňujú oveľa ťažšie. Po celkom Slovensku nájdete odborne vyškolených inštruktorov moderného nordic walkingu, ktorí vás do správnej techniky radi zasvätia.

Zdá sa, že NW je vhodný pre každého ...

Určite je. NW je pohybová aktivita bez obmedzenia veku, vhodná pre kohokoľvek, v podstate bez akýchkoľvek obmedzení. Je realizovateľný aj pre handicapovaných ľudí, pre deti s Downovým syndrómom,alebo pre ľudí na vozíku, kde sa posilňuje najmä horná časť tela. NW je výborný ako súčasť škôl v prírode, letných táborov, ozdravených pobytov, súčasť poznávacích výletov, či rôznych teambuildingových akcií.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia