Anketa: Za eurá z automatov sa mohli opraviť cesty

Anketa: Za eurá z automatov sa mohli opraviť cesty

RedakciaAktuality18.6.2019

V meste je 150 kvízomatov, závislosť nezmizla. Ružomberok je jedným z miest, kde platí zákaz prevádzkovania herní. Na jar v roku 2016 podpísalo petíciu Zastavme hazard asi 11 000 Ružomberčanov. Hazard z mesta aj napriek tomu nezmizol a zdá sa, že prohibícia priniesla skôr škody, než úžitok. Mesto vníma zákaz hlavne z finančného hľadiska, pretože zákaz spôsobil výpadok v prijme,“ hovorí pre portál Žijem v Ružomberku Michal Praženica, asistent primátora mesta Ružomberok. Zákaz hazardných hier v meste predstavuje ročne sumu vo výške približne 225 000 eur, čo je v prípade štyroch rokov (jedného funkčného obdobia) 900 000 eur.

Dnes sme sa zisťovali v ružomberských uliciach, aký názor zastávajú obyvatelia mesta.

V meste je aj napriek zákazu 150 kvizomatov. Nie je podľa vás lepšia prísna regulácia, ako takýto zákaz?

Zuzana Martonová, 36 rokov: „Ja v zákaze nevidím, žiadne riešenie nakoľko, kto chce hrať ten si spôsob nájde. A mesto môže s eurami, z automatov opraviť napr. chodníky, cesty. Ak niečo regulujeme, máme to nejakým spôsobom kontrolovať a v prípade potreby aj vieme urobiť nejaké potrebné kroky."

Peter Kajan, 27 rokov: „Môj názor je taký, že keby nebol nezmyselne urobený narýchlo zákaz herní a boli by jasne nastavene pravidlá, tak by žiadne kvízomaty neexistovali.. Popravde neviem, ako fungujú, no jedno je isté, že keby boli zadefinované jasné pravidlá pre herne nemuselo sa nič rušiť a žiadne kvízomaty by ani neexistovali. Podľa môjho názoru sa žiadne automaty nemali rušiť, aj tak sa vždy budú hľadať potom čierne cestičky. Mali sa odstrániť z krčiem a centralizovať do pár herní v meste a mali by sa kontrolovať občianske preukazy ľuďom, ktorí tam idú hrať, či nemajú dlhy, pôžičky a neviem čo. V 21 . storočí sa takto ľudia obmedzujú na slobode.. Prečo by som si nemohol ísť zahrať, keď na to mám financie?? Prečo porovnávajú ľudí na hrane existencie s normálnymi? Nechápem. a to je názor človeka, ktorý do automatu nehodil ani cent..."

Tomáš Ilko, 28 rokov: „Myslím si, že zákaz by bol lepší, ale na druhú stranu je to slobodná vôľa tých ľudí. Aj keď to ovplyvňuje ich závislosť. Potom by mali aj krčmy pozatvárať, aby tam nechodili alkoholici. Ale keby som mal podpísať, tak som za zákaz kvízomatov."

Eva Klačková 43 rokov: „Každý z nás si môže vybudovať závislosť, aj na kvízomate. Ale to sa týka absolútne všetkého, či už cigariet, alkoholu, sladkostí... Aj kedysi hrávali karty v pohostinstvách o peniaze a nik im to nezakázal. Toto je len iná forma. Vždy je to o ľuďoch, ako sa ku veci postavia. Ja so slovom zákaz moc nesúhlasím."

Milan Bobek, 56 rokov: „Ja si myslím, že by mali kvízomaty zakázať úplne, lebo je to rovnaké. Ibaže tam človek dostáva náhodne otázky, ktoré aj tak nemusí zodpovedať správne a hrá ďalej. S vedomostnou súťažou to nemá absolútne nič spoločné, ako to tvrdia. Je to len spôsob ako obísť zákon."

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia