Atlét, logicky sníva o novej dráhe

Atlét, logicky sníva o novej dráhe

RedakciaAktuality20.10.2022

Robil tajomníka atletického oddielu, bol správcom starej škvarovej dráhy pod Čebraťom a priľahlých sektorov kráľovnej športu pre technické disciplíny, takisto mal vlastnú tréningovú skupinu. Ako aktívny atlét Ladislav Valent prešiel mimoriadne pestrou škálou disciplín. Behal stredné trate, aj 3000 m prekážok, na vážnej úrovni sproboval chôdzu, dokonca slušne ukrojil klasický 42 195 dlhý maratón. Najviac mu však, na vrchole kariéry, sadol beh na 400 m cez prekážky a na tejto trati získal aj striebornú medailu na slovenskom šampionáte. V jeho zbierke sa však asi najviac vyníma zlato v ružomberskej štafete 4 x 400 m na majstrovstvách Slovenska mužov a žien na bratislavskom tartane.

Niekdajší atlét, telom, aj dušou, má za sebou tri funkčné obdobia v pozícii mestského poslanca. Po jednej výluke opäť na Klačne vstúpi do volebného „ringu“. „Už som ani nechcel kandidovať. Oslovil ma však Ľubo Kubáň a zároveň aj presvedčil ísť do toho. Cítim však i pozitívnu odozvu u ľudí, ktorých stretávam,“ objasňoval svoje rozhodnutie L. Valent.

Na svojom sídlisku, dnes už dôchodca, ktorý svoju profesnú dráhu zavŕšil v ružomberskej „eseročke“ Centrálne zásobovanie teplom, je zvlášť hrdý na krásny oddychový areál, o ktorý sa aj tri roky stará. „Je to moja srdcovka. Môže nám ho závidieť celé mesto. Máme tu dokonca rybník. Naše kráľovstvo navštevujú rodičia s detičkami i z iných kútov Ružomberka, tiež materské školy. Napokon, podieľal som sa aj pri jeho vybudovaní. Hoci nechodím každý deň do kostola, vďaka mojej aktivite nám predchádzajúci pán dekan Škrabek náš ´areálik´ aj pokrstil,“ pokračoval „domáci pán“.

Človek, ktorý okrem vážnych vecí, pozná „srandu“ a vždy dokáže byť prínosom do spoločnosti, veď počas základnej vojenskej služby dokonca v kapele spieval, je momentálne tiež aktívnym členom Občianskeho združenia Ružomberčan. „Bol to skvelý nápad. Osem rokov mám kartičku. Vždy ma poteší, keď Janka Štreitová zavolá, že sa niečo deje. Chodím sadiť stromky, čistiť mesto a podobne,. Keď je nejaká výzva, vždy prídem,“ prezradil ďalej o sebe L. Valent.

Či sa tento muž vráti do poslaneckých ľavíc, závisí od občanov volebného obvodu č. 5. Ak comeback vyjde, presne vie, čím by nielen Klačno, ale celý Ružomberok obohatil. „Mojou najväčšou ambíciou je spomínaný areál posunúť aj na športový. Dlhé roky sa rozpráva o vybudovaní štadiónika s trávnatou plochou a umelou atletickou dráhou. Ak sa toto podarí, budem po štyroch rokoch pokojne spávať. Samozrejme, najviac by ma oslovil 400 m ovál, no zároveň si plne uvedomujeme, že nás čaká zložitá ekonomická doba. Tristo metrová dráha je už naprojektovaná, aj s oddychovou zónou, s osvetlením, s lavičkami. Takisto so sektormi pri skokanské a vrhačské disciplíny. Verím, že to by bol impulz pre skutočný návrat atletiky do Ružomberka, ktorá v minulosti bola našou veľkou pýchou. Na starej škvare sa konali medzinárodné Memoriály Jána Ďatela, majstrovstvá republiky, dokonca sa tu vyhlasovala anketa Najlepší atlét Československa. "

Šesťdesiatsedemročný „čistý“ Ružomberčan má už množstvo skúseností z vykonávania poslaneckého mandátu a rovnako svoje predstavy, akoby si predstavoval fungovanie mestského parlamentu. „Len ak nový primátor bude mať dostatočnú podporu zákonodarcov, dokáže presadiť dobré veci a pozitívne zmeny. Inak sa môže aj roztrhať. Verím, že po voľbách sa vytvorí taká konštelácia, ktorá nebude pozerať na svoje ´tričká´ a úprimne bude nášmu mestu priať. Zažil som kde – čo. Aj zbytočné blokovania prospešných návrhov,“ dodal L. Valent.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia