Autentická výpoveď alkoholika

Autentická výpoveď alkoholika

RedakciaAktuality27.4.2024

Alkoholizmus je na Slovensku stále chápaný ako prijateľnejšie zlo, ako užívanie drog. V mnohých rodinách tolerujú alkohol a považujú ho za súčasť rodinného života, rodinných osláv. Podľa spisovateľa, herca Jána Peťka, rodáka zo Žiliny, ide o nezdravý jav. Rôzne pohľady naň prezentoval počas besedy v Mestskej knižnici v Ružomberku.

Vlastné skúsenosti J. Peťka s alkoholom ho prinútili o nich rozprávať na verejnosti a zhmotnil ich aj do knižnej podoby. V roku 2017 vydal knižný debut Démon chlast I. Nalej, hrozí vytriezvenie...!, ktorý sa vyše mesiaca držal v rebríčku TOP 100 BESTSELLEROV jednej knižnej siete. Jeho druhá kniha Démon chlast II. Nalej, hrozí absťák...! (2019). V obidvoch dielach popísal svoj boj s alkoholom, pocity, ktoré ho sprevádzali po vytriezvení. Po ňom znovu sa vrátil k poháriku s alkoholom. Ten ho priviedol k samovraždám, ktoré zásluhou iných ľudí prežil.

Samozrejme, že J. Peťko sa pokúšal viackrát vymaniť sa z vplyvu alkoholu a zúčastnil sa protialkoholických liečení. Veľmi sa mu to nedarilo. Nakoniec si uvedomil, že má dcéru a pre ňu musí žiť. To ho zachránilo pred smrťou. “Z ľudí s ktorými bol na liečení, bolo ich asi 30, žijú už len asi traja,“ podotkol J. Peťko. 

Svoj život a boj s alkoholom prezentoval na besede veľmi emotívne. Umocňovali ju jeho herecké výkony, ktoré súviseli aj s jeho zaujímavou kariérou. Je absolventom herectva na VŠMU v Bratislave. V deväťdesiatych rokoch vysielal spolu s Oľgou Záblackou vo Fun Radiu kultovú reláciu Koncert na ležanie. Bol tiež členom činohry Divadla SNP v Martine, v Žiline v Divadle Archa, v Mestskom divadle, vysielal vo viacerých rádiách (Rádio Okay, Rebeca, Frontinus) a pracoval ako hlásateľ správ v rádiu Regina Bratislava v Slovenskom rozhlase. Spolupracoval pri tvorbe správ zo šoubiznisu pre agentúry SITA a TASR. Pracoval pre rôzne dabingové štúdiá a objavil sa v niekoľkých seriáloch v epizódnych postavách. Osem rokov pracoval v Londýne vo Veľkej Británii a Severnom Írsku. Dnes má jednu dcéru, venuje sa písaniu a žije na „voľnej nohe“.

Podľa J. Peťku naša spoločnosť toleruje alkohol. Je samozrejmosťou, že v televízii vysielajú reklamu na alkohol. Ten nesmie chýbať na oslavách a na nich už deťom vytvárame návyk pitia alkoholu prostredníctvom tzv. detských šampanských. Dokonca nabádame deti,a by si omočili prst v poháriku s alkoholom,“ povedal J. Peťko. Doplnil, že on bol na besedách skoro vo všetkých väzniciach na Slovensku, chodí do knižníc, aj do škôl. „Ja nerozprávam o tom, čo som si niečo niekde prečítal. Hovorím o svojom živote, o svojom boji s alkoholom. Teraz som abstinent, som hrdý na seba,“ povedal okrem iného J. Peťko.

Beseda J. Peťkom sa uskutočnila v rámci cyklu literárnych stretnutí 52. Rendezvous pod schodami, ktorú viedol Radislav Kendera.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia