Automatický externý defibrilátor zakúpili už aj v obci Stankovany

Automatický externý defibrilátor zakúpili už aj v obci Stankovany

Stanislava Bruk LuckáAktuality8.10.2023

Obec Stankovany zakúpila automatický externý defibrilátor (AED). V týchto dňoch bol umiestnený na budove  obecného úradu tak, aby bol v prípade potreby prístupný širokej verejnosti bez obmedzenia.

Automatický externý defibrilátor (AED) je prenosný prístroj určený pre laické, ale aj odborné poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu spojeného so zástavou dýchania.

Defibrilátor sa nachádza na budove obecného úradu v Stankovanoch.

„Ak u človeka dôjde k náhlemu zastaveniu srdca, život mu môže pomôcť zachrániť práve defibrilátor. Ak je použitý a nasadený včas, výrazne zvyšuje jeho šancu na prežitie. Prístroje je automatický a udáva jednotlivé pokyny pre obsluhu. AED má iba jediné tlačidlo určené obsluhe, ktoré sa používa na udelenie výboja ak prístroj sám určí, že je potrebný,“ uvádza obec na svojej webovej stránke.

V meste Ružomberok nájdeme takýchto prístrojov niekoľko. Nachádza sa v priestoroch radnice, v priestoroch Katolíckej univerzity nájdeme tri automatické externé defibrilátory. Štyri defibrilátory sa nachádzajú v Mondi SCP, v Ústrednej vojenskej nemocnici je ich štrnásť. Defibrilátor sa nachádza aj na Základnej škole Sládkovičova, v priestoroch súkromnej kliniky Spinn, na futbalovom štadióne a v Tescu na Hrabovskej ceste.

Okrem toho automatický externý defibrilátor nájdeme aj v Centre sociálnych služieb v Likavke, na kostole Sedembolestnej Panny Márie vo Švošove, a taktiež v Likavke pri budove Hasičskej zbojnice.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia