Balady a cifry folklórnych jubilantov

Balady a cifry folklórnych jubilantov

RedakciaAktuality14.2.2020

Program vo Veľkej dvorane Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku bol včera podvečer výpoveďou o jedinečnom umení rodákov z Liptovských Sliačov, ktorí preslávili nielen svoju dedinu, ale aj región a Slovensko. Ich talent objavila učiteľka základnej školy v Liptovských Sliačoch Bronislava Kubánková, ktorá stála pri zrode folklórnej skupiny Sliačanka a detského folklórneho súboru Sliačanček.

Tance z L. Sliačov pre pódiovú podobu spracoval V. Littva

Život jubilantov A. Hulejovej (8. decembra.1939) a V. Littvu (25. júla1940) bol od detstva spojený s piesňami a tancami, ktoré ich sprevádzali po celý život. Tento v sprievodnom slove, ktoré zaznelo medzi jednotlivými choreografiami, priblížil terajší vedúci folklórneho súboru Liptov Igor Littva. Podarilo sa mu zdôrazniť dôležité momenty v živote obidvoch oslávencov.

Aj keď mal veľmi veľa lákavých ponúk pre prácu v oblasti folklóru, ale zostal verný svojmu regiónu," zaznelo z úst I. Liittvu. Dolný Liptov mu poskytol dosť príležitostí pre jeho realizáciu. Založil tam FS Liptov. Spolupracoval s folkloristami vo svojom rodisku, kde vytvoril pre nich veľké množstvo choreografií, účinkoval aj filmoch.

Neopakovateľný hlas A. Hulejovej znel nielen v jej rodných Sliačoch, ale po celom Slovensku, ba aj v zahraničí. Jej osobitý spev bol súčasťou vystúpení ľudového umeleckého kolektívu Radosť spod Salatína, ktorý viedol jej manžel doktor Miloslav Hulej. Čoskoro si ju všimli skladatelia a i ďalšie folklórne telesá, rozhlas, televízia a nahrávacie štúdiá.

K najstarším choreografiám súboru Liptov patrí cigánsky tanec

Verím, že folklór prežije aj dnešné nežičlivé obdobie, v tomto som optimistka", zaznelo v jednom rozhovore neopakovateľnej vyznávačky osobitého speváckeho prejavu, príznačného pre región, odkiaľ pochádza a kde celý svoj plodný život žije – Liptov.

Galakoncert venovaný jubilantom A. Hulejovej a V. Littvovi bol poďakovaním oslávencov od všetkých členov FS Liptov a detského súboru Liptáčik, ako aj od ľudovej huby. Veľká časť piesní, tancov a prezentácie obyčajov pochádzali práve z L. Sliačov. Uviedli napríklad choreografie bursovníkov, májovníkov, hier detí na lúke.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia