Betlehemské svetlo na dolnom Liptove

Betlehemské svetlo na dolnom Liptove

RedakciaAktuality20.12.2021

Jeho príchod bol aj v tomto roku poznačený aktuálnou pandemickou situáciou. Skauti sú však pripravení za dodržania bezpečnostných opatrení priniesť tento symbol Vianoc všade tam, kde to bude možné.

Po tom, ako tohtoročné Betlehemské svetlo odpálila Riana v Betleheme, následne ho prevzal Tobias na viedenskom letisku a odtiaľ putovalo na Slovensko, kde ho naši skauti prevzali 13. decembra. V ten istý deň ho prijala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Prevzala ho od skautskej delegácie na čele s náčelníkom Slovenského skautingu Jánom Mitríkom. Súčasťou delegácie bol aj koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák, tajomníčka pre komunikáciu Slovenského skautingu Lucia Tóthová a skupinka skautov a skautiek z obce Spišský Štiavnik ocenená titulom Družina Roka 2021.

Ján Mitrík v príhovore poďakoval pani prezidentke za možnosť prinesenia symbolu Vianoc, pokoja a nádeje do Prezidentského paláca a za odvahu, ktorú prezidentka dodáva ľuďom v tejto náročnej dobe. Prezidentka Z. Čaputová, skautom poďakovala za všetku činnosť, ktorú počas roka robia a že pestujú na Slovensku tradíciu, na ktorú je osobne hrdá.

„Betlehemské svetlo sa aj tento rok budeme šíriť najmä alternatívnymi spôsobmi, oproti tomu, ako to bolo doposiaľ. To znamené, že nerealizovaný populárny vlakový rozvoz ako hlavný distribučný kanál sa skauti, vzhľadom na aktuálnu situáciu, rozhodli nahradiť alternatívnymi spôsobmi. Je to veľká výzva, no odhodlanie je ešte väčšie a tak pevne veríme, že Plamienok z Betlehema sa dostane do čo najväčšieho počtu rodín, kde boli ľudia naň zvyknutí aj v minulosti,“ uviedol Juraj Baláž z 9. zboru Laca Krónera, Slovenského skautingu v Ružomberku.

Ružomberskí skauti prevzali plamienok z Betlehema 20. decembra od kolegov v Žiline a priniesli ho do Ružomberka. V minulosti sme boli zvyknutí, že svetielko z Betlehema žiarilo aj pri vianočnom stromčeku v pešej zóne v Ružomberku. Vlani ani tento rok tomu tak nebude. „Protiepidemické opatrenia nám zabránili, aby sme sa stretli s veriacimi v centre Ružomberka, prípadne v iných obciach. Pripravili sme harmonogram roznášania svetla po našom regióne. Dohodli sme sa s pánmi farármi, že kedy prinesieme svetlo do ich farnosti. Umiestnime ho do kostolov, kde si ho budú môcť prísť odpáliť záujemcovia,“ uviedol J. Baláž. Doplnil, že od 22. decembra bude Betlehemské svetlo žiariť v ružomberskom farskom kostole sv. Ondreja. V ten istý deň ho prinesú do chrámov napríklad v Hubovej, Hrboltovej, Černovej, v Likavke. Na Štedrý deň privítajú ho aj obyvatelia a návštevníci Vlkolínca.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia