Betlehemské svetlo na radnici

Betlehemské svetlo na radnici

RedakciaAktuality13.12.2023

Vďaka skautom a skautkám z 9. zboru Laca Krónera v Ružomberku rozžiari symbol Vianoc z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme nielen naše domácnosti, ale aj obce ružomberského okresu. Za všetkých obyvateľov Ružomberka ho 12. decembra hneď v úvode rokovania mestského zastupiteľstva symbolicky prevzal ružomberský primátor Ľubormír Kubáň.

Betlehemské svetlo na Slovensko priniesli slovenskí skauti 9. decembra z Rakúska, kde ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpálili počas medzinárodnej ekumenickej slávnosti v rímskokatolíckej Katedrále Mariendom v Linzi. Do ich rúk sa u nás dostalo už po tridsiatyštvrtýkrát. V priebehu nasledujúcich dní skauti zabezpečia jeho distribúciu po celej krajine, hlavne prostredníctvom vlakových spojení.

Počas predvianočného víkendu v sobotu 16. decembra budú už od skorého rána skautské posádky roznášať vlakmi Svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby mal k nemu prístup čo najväčší počet ľudí. Skauti budú roznášať svetlo až do Štedrého dňa. Svetlo prinesú do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných svätých omšiach a pobožnostiach, doručia ho k ľuďom priamo domov a zavítajú už po 30-krát aj na pomyselnú strechu Slovenska – na Lomnický štít.

V predvianočnom období sa do šírenia Svetla k ľuďom, do obcí a do jednotlivých ustanovizní zapájajú stovky skautov. „Svetielko nádeje roznesieme po celom Slovensku už po tridsiatyštvrtýkrát ako symbol pokoja, lásky a mieru. S týmito hodnotami, ktoré Betlehemské svetlo nesie, chceme tento plamienok priniesť aj na naše východné hranice. Tam ho prevezmú ukrajinskí skauti, aby osvetlili svoju krajinu nádejou a pokojom,“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia