Biela labuť darovala Edenu hygienické potreby

Biela labuť darovala Edenu hygienické potreby

RedakciaAktuality28.10.2020

Včera zastal pred Centrom sociálnych služieb (CSS) Eden v Liptovskom Hrádku kamión s tridsiatimi paletami hygienických potrieb od spoločnosti, ktorá je známejšia pod starým názvom Harmanecké papierne s logom znázorňujúcom bielu labuť. Obsah paliet sa tam dlho nezdrží, poputuje do zariadení podobného typu v okrese Liptovský Mikuláš.

Každá pomoc je vítaná

„Neviem, ako prišli na nás, zatelefonovali mi z krízového odboru ministerstva práce, či máme vhodné priestory na dočasné uskladnenie a či sme schopní zabezpečiť distribúciu,“ povedala riaditeľka Edenu Andrea Šišilová. Spolu s 52 zamestnancami sa stará o 81 mužov.

Dar prijalo Občianske združenie Iba spolu. Funguje popri CSS, vzniklo z iniciatívy zamestnancov robiť niečo nad rámec zákona a zo záujmu poskytnúť širšiu pomoc.

„Pre nás je to veľká pomoc, lebo naša ročná spotreba toaletného papiera sú približne štyri palety, čo je v prepočte asi dvetisíc eur. V dnešnej ťažkej dobe, kedy musíme dávať na ochranné pomôcky a dezinfekciu obrovské financie, je každá podobná pomoc vítaná,“ hovorí riaditeľka. Len tento rok už na tento účel museli vynaložiť viac ako desaťtisíc eur. „A budeme potrebovať ďalšie.“

Riaditeľka potvrdila, že aj keď patria pod správu Žilinského samosprávneho kraja, utierky aj toaletný papier rozdajú aj súkromným, mestským či obecným zariadeniam. Verí, že sa potešia rovnako ako sa tešia v Edene.

Zatiaľ nemajú infikovaných

V CSS Eden dodržujú prísne epidemiologické opatrenia, vďaka nim nemajú ani jedného infikovaného klienta ani zamestnanca. Pripravujú sa na celoplošné testovanie.

„Naši klienti sú veľmi uvedomelí a vítajú to ako prevenciu. Sú našimi strážnikmi, a keďže sú už dlhšiu dobu izolovaní, vedia, že ak to niekto donesie do zariadenia, tak to budú zamestnanci,“ hovorí Šišilová.

Vedenie domova nechce riskovať prenos ochorenia, preto sa obyvatelia domova nezúčastnia testovania na verejných odberných miestach. Otestujú ich priamo v Edene. Rovnakú možnosť dostali zamestnanci, ale pre nich je určená telocvičňa.

CSS ju dostalo do správy po bývalom drevárskom učilišti spolu s priľahlou záhradou, ktorú využíva na oddych pod holým nebom ale aj na pracovnú terapiu. V telocvični môžu športovať aj pri zlom počasí. „Obidve činnosti prispievajú k psychickej pohode a zvládnutiu izolácie. Teraz sme síce trochu obmedzení darom, no určite nebude trvať dlho a telocvičňu vyprázdnime,“ dodala riaditeľka.

O spoločnosti SHP Group (Slovak Hygienic Paper Group)

SHP Group je nadnárodná spoločnosť združujúca skupinu výrobných a obchodných spoločností z oblasti celulózo-papierenského priemyslu. Zastrešuje desať spoločností v šiestich krajinách Európy s ročným obratom 220 miliónov eur. V šiestich výrobných závodoch SHP Group ročne vyrobí 170 tisíc ton papiera. SHP Group je najväčším producentom hygienických papierov v strednej a juhovýchodnej Európe.

Patrí do spoločnosti ECO – Investment, ktorá združuje okrem iného aj spoločnosti Mondi SCP, mäsokombinát Tauris Group, RYBA Košice.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia