Biela palica otestovala ružomberských vodičov: menej ohľaduplné boli ženy

Biela palica otestovala ružomberských vodičov: menej ohľaduplné boli ženy

RedakciaAktuality18.10.2018

Každoročnú dopravnú akciu organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Ide o kampaň na zvýšenie povedomia o mobilite ľudí so zrakovým postihnutím. Počas 9. ročníka do akcie zapojili 51 slovenských miest a celkovo 60 priechodov pre chodcov. „Mobilita ľudí so zrakovým postihnutím je jeden z najtvrdších orieškov, ktoré musia rozlúsknuť. Musia vychádzať len z informácií, ktoré prijímajú sluchom, hmatom, sčasti čuchom a zvyškami zraku, ak nejakými disponujú. Kladie to vysoké nároky na pamäť, analýzu a dedukciu. Vidiaci dokáže situáciu okolo seba obsiahnuť jediným pohľadom, človek so zrakovým postihnutím si ju musí vyskladať,“ vysvetľuje Dušana Blašková, koordinátorka akcie z ÚNSS. „Som rada, že sa nám aj prostredníctvom tejto osvetovej akcie podarilo širokej verejnosti priblížiť problematiku priestorovej orientácie a samostatného pohybu nevidiacich a slabozrakých,“ dodáva. Deň bielej palice tento rok prvýkrát upozornil aj na bariéry, s ktorými sa denne stretávajú zrakovo postihnutí. Sú to napríklad reklamné pútače umiestnené na chodníkoch alebo parkujúce autá na umelých vodiacich líniách určených pre nevidiacich.

Monitorovali aj v Ružomberku

V Ružomberku na priechode pre chodcov stála nevidiaca figurantka Adriana Gejdošová, ktorá konštatuje, že v porovnaní s minulým rokom sú vodiči ohľaduplnejší. „Je zaujímavé, že nám nedávajú prednosť po zdvihnutí bielej paličky skôr ženy vodičky ako muži,“ hovorí. Zároveň pochválila vodičov z Ružomberka, pretože dolnokubínski vodiči si jej bielu palicu veľmi nevšímali.

„Je pravda, že nezastavuje viac žien ako mužov,“ hovorí Anna Ondrejková, koordinátorka Bielej palice v Ružomberku. „Zo 100 monitorovaných áut len 13 nezastavilo, 87 vodičov si bielu palicu všimlo,“ dopĺňa štatistiku Ondrejková. V porovnaní s Dolným Kubínom, kde monitorovali rovnaký počet áut ako v Ružomberku, nezastavilo až 26. Figurantov s bielymi palicami monitorovali hliadky z Policajného zboru, pričom každého vodiča zastavili a podľa jeho výsledku ho buď poučili o tom, čo robiť, ak je na prechode nevidiaci s bielou palicou a v prípade, že nevidiacemu zastavili, jeho správanie ocenili voňavým autíčkom. Počas dopravno-výchovnej akcie pokuty nedávali.

Zaznamenali zhoršenie

Aj napriek tomu, že povedomie o slabozrakých a nevidiacich stúpa, vodiči bielu palicu na cestách nerešpektujú. Najdisciplinovanejší boli tento rok vodiči z Banskobystrického kraja, kde na bielu palicu nereagovalo len 12,2 % vodičov, hneď za ním je Žilinský kraj, kde bielu palicu ignorovalo 13.5% motoristov a najhoršie v štatistike obstál Košický kraj, kde nezastavilo nevidiacemu až 30,1 % šoférov. „Oproti predchádzajúcemu ročníku sme zaznamenali zhoršenie, pretože celkovo 21,1 % vodičov nedodržalo literu zákona a nesprávne reagovalo na bielu palicu,“ štatistiku uzatvorila Dušana Blašková.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia