Biela pastelka už 18 rokov pomáha nevidiacim

Biela pastelka už 18 rokov pomáha nevidiacim

RedakciaAktuality20.9.2019

Verejnú zbierku aj tento rok organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Počas 18. rokov sa do zbierky zapojilo približne 40 tisíc dobrovoľníkov, ktorí rozdali 1 a pol milióna zbierkových predmetov. Do zbierky sa pravidelne zapájali aj Ružomberčania. Dnes je jej hlavný deň, keď sa do ulíc vyberie celý tím dobrovoľníkov. „Dobrovoľníci sú pre nás v tento deň kľúčoví a my sme veľmi radi, že sa stále nachádza dosť ochotných pedagógov i študentov, ktorí sú s nami a pomoc tým, ktorí to potrebujú, je pre nich vecou cti,“ hovorí Eliška Fričovská, koordinátorka zbierky Biela pastelka a PR manažérka ÚNSS.

Dobrovoľníci v uliciach (Zdroj: ÚNSS)

Dobrovoľníci aj v uliciach Ružomberka

Do zbierky sa zapojili aj ružomberské školy. Niekoľko dobrovoľníkov v bielych tričkách s logom ÚNSS dnes chodí aj po ružomberských uliciach a v ruke majú pokladničku, do ktorej môžete prispieť ľubovoľnou sumou. Dobrovoľníci vás odmenia umelou bielou pastelkou, ktorú si môžete pripnúť na kabát a vyjadriť tak úctu ľuďom so zrakovým znevýhodnením. Prispieť môžete aj prostredníctvom SMS na číslo 820 s ľubovolným textom v hodnote 2€ v sieti Orange, Telekom a O2

Nevidiacich učia k samostatnosti

Peniaze z Bielej pastelky sa využívajú na sociálne poradenstvo a sociálnu rehabilitáciu ľudí so zrakovým znevýhodnením, ktorú im poskytujú pracovníci ÚNSS.

„Ide napríklad o nácvik sebaobsluhy ako pranie, žehlenie, upratovanie, starostlivosť o seba, teda holenie, mejkap a nácvik chôdze pomocou bielej palice, čo pre nevidiaceho znamená väčšiu istotu a samostatnosť,“ dodáva Fričovská.

Medzi tieto činnosti však patrí aj práca s počítačom či mobilným telefónom s hlasovým výstupom alebo zväčšovacím softvérom pre zrakovo znevýhodnených.

Z výročnej členskej schôdze ružomberskej základnej organizácie ÚNSS
(Zdroj: archív ZO RK ÚNSS)

„Všetky služby sú zostavené tak, aby podporovali čo najväčšiu samostatnosť našich klientov a možnosť plnohodnotne sa začleniť do spoločnosti,“ dopĺňa koordinátorka. Prostriedky zo zbierky pomáhajú aj na obhajobu záujmov a presadzovanie legislatívnych zmien pre ľudí so zrakovým postihnutím.

Pomoc dostávajú aj regionálne organizácie ÚNSS

Časť financií zo zbierky je prerozdelená základným organizáciám v regiónoch, ktoré patria pod ÚNSS. Tie ich využívajú na organizáciu výletov, vzdelávanie sa, návštevy múzeí a galérií, prípadne na športové aktivity. Základnú organizáciu Ružomberok v podobných aktivitách podporuje aj Občianske združenie Ružomberčan.

„OZ Ružomberčan nás podporilo minulý rok, vďaka čomu sa nám podarilo ísť na rekondičný pobyt, ktorý pomáha socializovať sa, sme spolu, stretneme sa, môžeme sa porozprávať o rovnakých problémoch a pre niektorých je to veľká pomoc, že sa dostanú aj mimo domova a odreagujú sa. Taktiež sme boli všetci spolu na koncerte Karla Gotta,“ hovorí Anna Ondrejková, predsedníčka ružomberskej základnej organizácie ÚNSS.

Pichtov stroj je jedna z pomôcok pre nevidiacich. Dnes ju vo veľkej miere nahradili počítače s hlasovým výstupom.
(Zdroj: Zuzana Rojíková)

Novinkou je Fond individuálneho darcovstva

Príspevkom do Bielej pastelky podporíte aj Fond individuálneho darcovstva, ktorý je oproti minulému roku novinkou. Peniaze z fondu využíva ÚNSS na dofinancovanie pomôcok. „V pilotnom projekte sme podporili 12 žiadostí. Podporili sme dofinancovanie špeciálnych optických lúp, telefónov pre nevidiacich, notebookov a ďalších pomôcok nevyhnutných pre komfortnejší život nevidiacich a slabozrakých,“ uzatvára Eliška Fričovská. Bielu pastelku podporujú aj známe osobnosti, počas jej existencie to boli Michal Handzuš, Matej Tóth, Marek Hamšík, Marián Geišberg a aktuálnou ambasádorkou je Adela Vinczeová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia