Biele Srdcia v jednom obale aj s Cenami primátora mesta

Biele Srdcia v jednom obale aj s Cenami primátora mesta

Ján SvrčekAktuality21.5.2024

Prestížne ocenenie Biele srdce si dnes (21. mája) prevzali zdravotné sestry v centre dolného Liptova. Stalo sa tak pod organizátorským záhlavím Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek (SAPA) v Ružomberku v organovej sieni Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity, na Námestí A. Hlinku. Na milej slávnosti boli prítomní aj vzácni hostia - primátor mesta Ľubomír Kubáň, zástupca riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) SNP v Ružomberku Vladimír Lengvarský, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť ÚVN SNP Erika Ďurejová,  členka rady Slovenskej komory SAPA Helena Gondárová – Vyhničková a hlavná „hostiteľka“ Marcela Macková, prezidentka regionálnej komory sestier a pôrodných a asistentiek v Ružomberku.

Vašu prácu vnímam veľmi intenzívne,“ svoje slová adresoval Ľ Kubáň hlavne laureátkam Bieleho srdca i k osobnostiam v oblasti zdravotníctva, ktoré si prevzali Cenu primátora. „Náš život totiž rýchlo beží a keď prídu zdravotné problémy obraciame sa na lekárov, zdravotné sestry i ďalší personál v nemocniciach, či v ostatných zdravotníckych zariadeniach. Navyše, máme za sebou neľahké obdobie, covidovú pandémiu, ktorá v niektorých prípadoch končila dokonca ľudskými tragédiami. Vy ste tým nosným spojivkom medzi lekárom a pacientom.“

Potom predstúpila k mikrofónu M. Macková. „Operácia sa vydarí, zaberie aj náročná liečba, avšak pacient ešte nemusí mať vyhrané. Ďalší priebeh v značnej miere závisí od poskytnutej ošetrovateľskej starostlivosti,“ prihovárala sa prezidentka regionálnej komory SAPA. „Milé slovo, vľúdnosť a ochotu pozitívne príjme nielen dieťa, starý človek, no i sebavedomý zdravý športovec,“ zdôraznila M. Macková a zároveň pripomenula, že ošetrovateľstvo je samostatný vedný odbor a nerozlučne k nemu patrí i oblasť vzdelávania, vedy a výskumu.

Najprv to bolo defilé nových držiteliek Bieleho srdca v troch kategóriách – sestra manažér, sestra v praxi a sestra pedagóg. V ďalšom bloku bolo udelených päť Cien primátora mesta.

Bola to obnovená tradícia, po covidovej výluke. Som veľmi rada, že sme spojili sily, a dnešnú akciu zorganizovali. Ďakujem všetkým sestrám, čo dávajú svoje srdce do nášho zdravotníctva. Určite sa budeme snažiť, takéto milé stretnutie pripraviť aj o rok,“ povedala, po skončení ružomberského „Bieleho srdca“ pre náš portál M. Macková.

Pri tejto príležitosti sme oslovili tiež bývalého ministra zdravotníctva, svojho času aj riaditeľa ÚVN SNP v Ružomberku a teraz zástupcu direktora tejto špičkovej inštitúcie V. Lengvarského. „My, čo sa pohybujeme v zdravotníctve, veľmi dobre vieme, že bez sestier by to skrátka nešlo. Akýkoľvek výkon, či už na úrovni bazálnej, alebo špičkovej úrovni, nemôže byť úspešný bez toho, aby po ňom nenasledovala kvalitná ošetrovateľská starostlivosť. Ja dlhodobo tvrdím, že lekárov môžeme mať koľko chceme, lenže bez sestier to nebude fungovať. Som veľmi rád, že máme dostatočný počet zanietených, kvalifikovaných ľudí, ktorí svoju prácu berú ako poslanie.“ Takto úprimne sa nám vyznal Vladimír Lengvarský.

OCENENIA

Biele srdce – sestra manažér: Adriana Dubovská, Soňa Kajúchová, Anna Kucbelová, Jana Odskočová, sestra v praxi: Marta Fongusová, Katarína Kubešová, Monika Matejová, Dagmar Sekanová, sestra pedagóg: Marianna Magerčiaková, Iveta Murínová.

Cena primátora: Marta Bieláková, Helena Kadučáková, Zuzana Stopiaková, Monika Horváthová, Dana Kubalová.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia