Biskup odvolal černovského kňaza kvôli sexuálnemu zneužívaniu

Biskup odvolal černovského kňaza kvôli sexuálnemu zneužívaniu

RedakciaAktuality10.5.2019

Aj napriek tomu, že k sexuálnemu zneužívaniu malo dôjsť už v roku 2008, spišský biskup Štefan Sečka odvolal kňaza Richarda Juríka až teraz. Kňaza odsúdili už v roku 2012 v Poprade - dôvodom bolo sexuálne zneužívanie. Podľa verdiktu súdu malo k zneužívaniu dochádzať v roku 2008.

Kostol v Černovej, kde pôsobil aj Richard Jurík

Ako informujú Aktuality.sk v spolupráci s Postoy.sk, po odvolaní rozhodoval Krajský súd v Prešove, ktorý pôvodný rozsudok zrušil, ale v Juríkovej veci priznal vinu za ohrozovanie mravnej výchovy mládeže. Verdikt súdu znel: trest odňatia slobody na 6 mesiacov s podmienečným odkladom na 18 mesiacov. Súd mu nariadil aj sexuologické liečenie. Po uplynutí podmienky Jurík pokračoval v službe farského administrátora na Orave, avšak jeho kolegom sa nepáčilo, že naďalej pokračuje v pastoračnej činnosti. Na Konferenciu biskupov Slovenska sa v apríli obrátili kňazi Spišskej diecézy, ktorí žiadali prípad prešetriť. Štefan Sečka odvolal Juríka hneď, ako sa dozvedel o aktivite ostatných kňazov a malo by to zotrvať dovtedy, pokiaľ nebude ukončené vyšetrovanie v celej trestnej veci.

,,Diecézny biskup po vzájomnej dohode uvoľnil menovaného kňaza z pastorácie," povedal v stanovisku pre portál Žijem v Ružomberku Peter Majcher, kancelár Spišskej diecézy. Dodal, že kňazi mimo pastorácie pôsobia naďalej v iných oblastiach potrebných pre diecézu. ,,Kňaz v plnej miere rešpektoval rozhodnutia civilných orgánov, podriadil sa všetkým nariadeniam a celá kauza zo strany civilných orgánov bola ukončená. Kauza bola medializovaná už v roku 2009. Nie je dôvod, aby sme sa teraz k tomu vyjadrovali," uzatvoril kancelár. Juríka v Černovej nahradí farský administrátor ThLic. Florián Volf, PhD.

Podľa portálov Aktuality.sk a Postoy.sk môžu byť potrestaní aj biskupi, ak nedodržia predpísaný postup v prípade riešenia sexuálnych škandálov. Sú pod kontrolou komisie Konferencie biskupov Slovenska, ktorá sa v prípade pochybení obracia na Vatikán.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia