Biskup so svojimi pastormi v Ružomberku

Biskup so svojimi pastormi v Ružomberku

Ján SvrčekAktuality8.2.2024

Aula Jána Pavla II. Katolíckej univerzity v Ružomberku dnes nezaplnili študenti tamojšej alma mater, ale vyše dve stovky rímsko - katolíckych duchovných. Konal sa tu Kňazský deň Spišskej diecézy.

"Nadväzujem na tradíciu, ktorá trvá už desaťročia. Na duchovno - pracovné stretnutia biskupa so svojimi kňazmi. Tie bývajú štyrikrát do roka. Jedno sa vždy koná v rámci celej diecézy, ako dnešné, a to raz do roka. Ďalšie tri potom máme v piatich väčších dekanátoch - v Liptove, na Orave, v Dolnom a Hornom Spiši a na Zamagurí. Tu sa v danom termíne stretávam s kňazmi od pondelka do piatka," povedal na úvod pre náš portál Mons. František Trstenský, ktorého pápež František 8. septembra 2023 menoval na čelo Spišskej diecézy.

"Naše stretnutie má vždy nejakú tému, čiže je zamerané na konkrétnu oblasť. Zároveň jeho poslaním je takisto povzbudenie i informácie zo života cirkvi. Samozrejme, ide tu aj o duchovný rámec, o vytvorenie spoločenstva s kňazmi. Keďže na Katolíckej univerzite som bol štyri roky povereným prorektorom pre zahraničné vzťahy, využívam staré kontakty, a tak sme zavítali sem, do tohto prostredia," vysvetľoval ďalej biskup František Trstenský.

Zvedaví sme boli, že aká nosná téma v ružomberskej aule rezonovala. "Veľmi citlivo vnímame výzvy súčasnej doby a na tie reagujeme. Tak ako nás vyzýva Svätý otec. Dnešnou témou bolo zneužívanie detí a postoj cirkvi k tejto záležitosti. Preto som aj ako hlavného rečníka pozval košického pomocného biskupa a predsedu komisie Konferencie biskupov Slovenska pre ochranu maloletých v cirkvi Mareka Forgáča. Ide o to, aby sme vytvorili určitú prevenciu, zvýšili informovanosť v tejto oblasti a zaujali k nej správny a pravdivý postoj," informoval nás otec biskup.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia