Blíži sa ďalší diel slovenského klenotu na galuskách Okolo Slovenska

Blíži sa ďalší diel slovenského klenotu na galuskách Okolo Slovenska

Ján SvrčekAktuality27.5.2024

Od Dunaja k Tatrám. Takto netradične sa budú presúvať pretekári na 68. ročníku medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré zavítajú aj do Ružomberka, kde je 29. júna cieľ štvrtej etapy. Všetko sa začne 26. júna tímovou časovkou v Dunajskej Strede a vyvrcholí 30. júna poslednou etapou z Liptovského Mikuláša na Štrbské Pleso.

V minulosti sa toto podujatie konalo v týždňoch okolo výročia Slovenského národného povstania a postupne sa presúvalo na septembrový termín. Teraz to platiť nebude, zaúradoval olympijský rok, ktorý popresúval termíny viacerých pretekov.

Predposledná etapa s finišom v centre dolného Liptova, bude bohatá na horské prémie. Trať dlhá 183,5 km so štartom v Partizánskom, ich „vyfasovala“ sedem.

Po štarte sa jazdci vydajú smerom cez Veľké Pole, ktoré prinesie prvé body do horskej klasifikácie. Zvrásnený terén Vtáčnika a Kremnických vrchov im potom ponúkne výživné „stupáčiky“ na Nevoľné, Krahule, Šturec, Donovaly a na záver sú nalikované dva prejazdy cez ružomberskú Kalváriu.

Medzitým si „bikeri“ budú pripisovať body aj na dvoch rýchlostných prémiách – v Žiari nad Hronom a v Kremnici. Víťaza tejto etapy spoznáme na ružomberskom Námestí Andreja Hlinku okolo 14:30 hod., pričom do etapového mesta prídu cyklisti asi o štrnástej hodine po Bystrickej ceste.

Už od poludnia bude miesto cieľa žiť bohatým kultúrnym a športovým programom. Vystúpenia miestnych folklórnych súborov, tanečníkov či spevákov doplní „adrenalínka“ trojnásobného majstra sveta v cyklotriale Jána Kočiša a  zaujímavé kúsky dvojice krasojazdkýň. Chystá sa tiež koncert populárnej slovenskej kapely Bystrík bandy. Spomenúť treba aj stánky partnerov a pre najmenších bude pripravená tombola.

Ružomberok sa šiestykrát stane súčasťou tohto prestížneho podniku. Vlani na Hlinkovom námestí bol štart tretej 171,6 km etapy, ktorá viedla cez Oravu do Martina. Naposledy v tomto meste bol cieľ 19. septembra 2019, a to 226,6 km dištancie z Bardejova, ktorú ovládol Rumun Eduard Grosu. Vtedy pre náš portál prezident Slovenského zväzu cyklistiky a riaditeľ pretekov Peter Prívara povedal: Videli sme v cieli až nenormálne množstvo ľudí, pre ktorých to bol určite obrovský zážitok, ale takisto aj pre nás. Veď na Slovensku sa s toľkými divákmi na cyklistike nikde nestretnete.“

Pretekári počas piatich dní ukroja 710,5 km, s devätnástimi horskými a s ôsmimi rýchlostnými prémiami. Na štart sa celkove postaví 21 tímov z celého sveta. Prihlásené sú tri world tímy, sedem pro tímov, desať kontinentálnych a reprezentácia Mexika.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia