Blíži sa ďalší miľník ružomberskej univerzity

Blíži sa ďalší miľník ružomberskej univerzity

Ján SvrčekAktuality7.10.2023

Katolícka univerzita v Ružomberku sa chystá na medzinárodnú konferenciu s názvom Významné osobnosti katolíckych univerzít a ich príbehy, ktorá sa uskutoční 19. a 20. októbra. Hostiteľská vysoká škola podujatie organizuje spolu s Nanovic Institute for European Studies (University of Notre Dame) v rámci spolupráce partnerských katolíckych univerzít Catholic Universities Partnership (CUP).

Dôležitou súčasťou založenia a existencie každej univerzity, takisto našej našej Katolíckej sú výnimoční ľudia, ktorí venovali svoj čas a energiu jej rastu. Chceli by sme sa podeliť o príbehy jej zakladateľov a významných osobností. Rovnako pozývame priateľov z CUP, aby s nami zdieľali príbehy svojich významných osobností. Životy a skutky týchto ľudí nám pomôžu lepšie chápať našu minulosť, porozumieť súčasnosti v kontexte úspechov univerzitných zakladateľov a predstavia nám ďalšie možnosti budúceho pokroku našich inštitúcií,“ píše sa v tlačovej správe KU Ružomberok.

Slávnostné otvorenie dvojdňovej akcie bude spojené aj s odovzdávaním titulu Doctor honoris causa Robertovi Nanovicovi,zakladateľovi Nanovic Institute for European Studies na University of Notre Dame a veľkému podporovateľovi katolíckeho vzdelávania v strednej a východnej Európe.

Na konferencii, ktorá bude prebiehať v anglickom jazyku, vystúpi hostia z USA, bývalý riaditeľ Nanovic Institute a zakladateľ CUP A. James McAdams i súčasný šéf Clemens Sedmak. Tiež rektor chorvátskej katolíckej univerzity Zeljko Tanjić, či ďalší funkcionári a akademici z katolíckych univerzít strednej a východnej Európy (Poľsko, Maďarsko, Ukrajina, Gruzínsko). Účasť prisľúbili aj veľvyslanci niektorých krajín, takisto opomenúť nemožno návštevu Petra Šťastného, legendy slovenského hokeja a bývalého poslanca Európskeho parlamentu a člena Rady poradcov Nanovic Institute..

Bohatý program sa začne 19. októbra o 10. hod. svätou omšou v kostole Svätej rodiny v Rybárpoli. Slávnostné otvorenie konferencie je naplánované v ten deň na 11:30 hod. v Aule sv. Jána Pavla II.

Foto: KU Ružomberok

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia