Blížiace sa sviatky aj v spojení s turistickou vábničkou

Blížiace sa sviatky aj v spojení s turistickou vábničkou

RedakciaAktuality31.3.2023

Občianske združenie Vlkolínec a Občianske združenie Klub vojenskej histórie – Vlkolínsky odboj na Veľkonočnú nedeľu (9. apríla) pripravujú už tradičný Veľkonočný výstup na Sidorovo. Vlani sa táto akcia vrátila do kalendára po dvojročnej „pandemickej“ odmlke.

Chytáme už 23. ročník v zaužívanom formáte,“ informoval nás predseda OZ Vlkolínec Ján Ondrík. „Akurát sme dali vyrobiť viac účastníckych odznakov. Kým vlani sa rozdalo dvesto, teraz ich budeme mať k dispozícii tristo. Pred rokom sme totiž ani zďaleka nepokryli záujem verejnosti. Len mimochodom, niektorí turisti sa priznali, že už o pol piatej cestovali z domu, aby hore boli medzi prvými, aby im táto pamiatka na výstup neušla. Už aj teraz, ohľadom pamätných odznakov, ktoré vydávame za symbolický poplatok pre potreby nášho ´ozetka´, volajú ľudia z celého Slovenska.“

Obľúbená túra je naplánovaná od 8. do 14. hod, pričom každý môže začať šliapať kedy chce. „Ide o hviezdicový výstup, záujemcovia pôjdu nielen z Vlkolínca, ale aj z Málina Brda, či Ružomberka,“ vravel ďalej J. Ondrík, ktorý pripomenul, že na vrchole (1099 m n. v.) sa pre „dospelákov“ nalieva aj obľúbená borovička.

Neoddeliteľnou súčasťou celého koloritu je tiež svätá omša v kostole Navštívenia Panny Márie vo Vlkolínci. Tá začína o 9. hod. „Máme takých účastníkov, ktorí sa najprv zúčastnia na veľkonočnej bohoslužbe a potom idú na výstup. Pre všetkých je po návrate dole, v dvore Ľudového a roľníckeho domu vo Vlkolínci, pripravené občerstvenie a o náladu sa bude starať aj ľudová muzika,“ doplnil hlavný hostiteľ.

Vlani organizátori odhadli, že na Sidorovo vyšľapali okolo tri stovky párov nôh. Aké počty budú budúcu nedeľu, si však netrúfajú tipnúť. Záujem je vždy vysoký, avšak veľa závisí od priazne, či nepriazne počasia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia