Leto v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline, ktoré je jednou z desiatich expozícií Liptovského múzea, a podľa čísel aj najviac navštevovanou, sa bude niesť nielen v znamení viacerých osvedčených vecí, ale i noviniek.
„Pristúpili sme k novému lektorskému sprievodu v múzeu, ktorý má teraz päť zastavení a začína sa každú hodinu. Návštevníci sa postupne zastavia pri opise histórie vzniku skanzenu, ktorý je spojený so vznikom vodnej nádrže Liptovská Mara a prechádzajú k opisu skladby dediny. Následne pútavou formou spoznávajú dejiny kaštieľa a jeho dávnych aj novších majiteľov, spôsob stavania dreveníc až napokon zakončia svoj sprievod v neskorogotickom kostole z Liptovskej Mary, ktorý je zdobený prenesenými freskami z pôvodného tamojšieho kostola,“ objasnil poverený riaditeľ Liptovského múzea Rastislav Molda.
Z aktuálnej tohtoročnej ponuky určite treba spomenúť, že v kostole zo zatopenej obce Liptovská Mara je inštalovaná výstava sakrálnych plastík, ktoré múzeum nadobudlo už pri svojich začiatkoch a dnes patria medzi jeho najunikátnejšie zbierkové predmety. Umiestnením v kostole sa tak symbolicky vrátili na miesta, pre ktoré boli vytvorené.
V najbližších dňoch pribudne v skanzene tiež expozícia venovaná liečivým bylinkám, ktoré poznali a používali starí obyvatelia liptovských dediniek a usadlostí.
Leto 2023 v Pribyline do lákavého šatu „obalia“ aj zaužívané atrakcie skanzenu v prírode, akými sú jazda Považskou lesnou železnicou, ktorá premáva každý štvrtok až nedeľu pre návštevníkov bezplatne, ukážky tradičnej liptovskej architektúry, či rozsiahla oddychová zóna s náučným chodníkom, medvedím brlohom či rozhľadňou, ktorá slúži na objavovanie Západných a Belianskych Tatier.
Známe formáty, plus nové sklíčka v tohtoročnej letnej mozaike, to sú vábničky skanzenu v Pribyline.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia