Boli sme na Rozprávke o vzniku malého mesta

Boli sme na Rozprávke o vzniku malého mesta

RedakciaAktuality8.7.2021

Súčasťou pestrej mozaiky Ružomberského kultúrneho leta 2021 je aj formát Spoznaj svoje mesto so sprievodcom. Prvý sa uskutočnil včera pod názvom Rozprávka o vzniku malého mesta.

Napadlo ma to úplne spontánne, keď som si doma pozerala obrázky pračloveka, ako putoval po našej krajine. Pračlovek, ktorý sa usadil v liptovskej kotline a zariadil nám relatívne pokojný život, bol včera vlastne aj našim sprievodcom,“ ozrejmila Miriam Považanová titulok v záhlaví zaujímavého projektu.

Zhruba štyridsať ľudí pestrej vekovej škály si podvečer dalo rande pred ružomberským informačným centrom, aby sa potom presunulo do Parku Š. N. Hýroša.

Mala som len príjemné pocity, navyše stretli sme sa kvôli pandémii po strašne dlhom čase,“ pokračovala erudovaná sprievodkyňa, ktorá zvlášť do povedomia verejnosti sa zapísala svojimi obľúbenými Potulkami mestom. „Okrem Ružomberčanov, či našich skalných ´potulkáčov´, prišli aj turisti. Na úvod to bol stručný prierez históriou Ružomberka a tohto regiónu, až od čias pred Kristom, cez usídlenia prvých ľudí, až po súčasnosť.“

Druhou adresou účastníkov podvečerného eventu bola výstava na kraji Hýrošovho parku s výstižným názvom Mesto v múzeu, múzeum v meste. „Touto formou sa Liptovské múzeum vydalo za ľuďmi. Výstavu, fotografie, ich obsah a vznik prítomným veľmi pútavo priblížila historička Viera Kunová. Po jej výklade, som sa sama diametrálne inak pozerala na celú expozíciu. Myslím si, že celkove to bola vydarená akcia. Ďalšie diely ´spoznávania mesta´, už budú zamerané na konkrétne témy,“ pripojila vždy plná energie a až nákazlivej guráže Miriam Považanová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia