Breh Váhu skrášlili nové stromy

Breh Váhu skrášlili nové stromy

RedakciaAktuality19.10.2020

Samospráva preto požiadala o pomoc odborníkov dendrológov Slovenskej akadémie vied, ktorí posúdili ich zdravotný stav. Určili prestarnuté a nestabilné stromy. Radnica ich dala vypíliť, aby neohrozovali bezpečnosť cestnej premávky aj chodcov kráčajúcich popod ne po chodníku. Niektoré ho svojimi koreňmi už poškodili.

Dnes tam už namiesto starých topoľov stoja nové mladé javory. „Nebudú dorastať do dvadsaťmetrovej výšky ako vypílené topole, ale len do piatich, šiestich metrov,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo. Na uvoľnené miesto nevysadili rovnaký počet nových stromov. Hovorca vysvetlil prečo. „Dôvodom je, že v zemi sa nachádzajú rôzne inžinierske siete, ktoré by im nedovolili žiť zdravo v zemi. Zároveň by siete boli tiež ohrozené vyrastajúcim stromom.“

Mesto si ale zákonnú povinnosť náhradnej výsadby splnilo. Zvyšné stromy pribudli v Riverparku pri Revúcej. Samospráva zatiaľ neplánuje odstránenie ďalších mohutných topoľov na Žilinskej ceste, aj keď sa ozývajú hlasy, že sú tiež staré, suché, nebezpečné a komplikujú život hlavne alergikom.

Tieto topole zatiaľ píliť nebudú.

„Podľa odborníkov sú v takej kondícii, že môžu vydržať ešte päť až desať rokov. Bolo by škoda ich vypíliť. Ich stav sledujeme, suché a nalomené konáre odstraňujeme. Keď príde ich čas, tiež ich nahradíme mladými,“ dodal Mydlo.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia