Buchty a koláče pre testovacie tímy – aj tak vyzeralo testovanie v našom okrese

Buchty a koláče pre testovacie tímy – aj tak vyzeralo testovanie v našom okrese

RedakciaAktuality9.11.2020

Okres Ružomberok patril medzi okresy, v ktorom sa aj uplynulý víkend konalo druhé kolo celoplošného testovania na ochorenie COVID-19.

Do odberných miest meralo cestu celkovo 33 056 ľudí, pričom 236 z nich bolo pozitívnych. Drvivá väčšina z nich sa nechala otestovať už v sobotu, a to viac ako 23-tisíc obyvateľov , pričom zistili 191 pozitívnych vzoriek. Portál Žijem v Ružomberku o tom informoval prednosta Okresného úradu v Ružomberku, Emil Maretta s tým, že v nedeľu zaznamenali 45 pozitívnych z viac ako 9600 ľudí.

Na testovanie takmer bez čakania

Testovanie z môjho pohľadu prebehlo ešte hladšie a pokojnejšie ako to minulotýždňové. Ľudia si lepšie rozložili návštevy odberných miest, výsledkom bolo, že rady sa takmer netvorili,“ zhodnotil Maretta, pričom zároveň doplnil, že ak sa rady tvorili, boli výrazne kratšie ako pred týždňom.

Foto: Obec Likavka

„Bez dlhšieho čakania sa otestoval porovnateľný počet ľudí ako minulý víkend, hoci celkove bolo teraz na testovanie o 6 hodín menej času. Obyvatelia už čiastočne vedeli čo ich čaká, preto bola aj celková atmosféra prívetivejšia. Aj na odberných tímoch bolo poznať Väčšiu zohratosť, boli schopní testovať viac a rýchlejšie pri rovnakej kvalite, keďže v drvivej väčšine nám tímy zostali na rovnakých odberných miestach v rovnakom zložení – za čo som sa aj osobne po 1. kole prihováral,“ uviedol Maretta.

Mnohí ľudia na dedinách podľa jeho slov preukázali ľudskosť a vďačnosť testovacím tímom, napríklad aj tým, že im napiekli koláče, či buchty.

V meste otestovali viac ľudí ako v prvom kole

Ako informoval hovorca primátora mesta Ružomberok Viktor Mydlo, za víkend v meste otestovali 15 172 testovaných, z ktorých bolo 107 pozitívnych.

„Sme radi, že sa testovania zúčastnil ešte vyšší počet ľudí ako v prvom kole. Aj keď sme robili všetko preto, aby neboli žiadne rady, nemohli sme sa tomu celkom vyhnúť,“ uviedol Mydlo.

V celom dolnom Liptove otvorili 54 odberných miest, rovnako ako v prvom kole testovania. V najväčšej liptovskej obci Liptovské Sliače zaznamenali 0,65% pozitívnych. Z 1986 testovaných zistili nákazu na ochorenie COVID-19 u 13-tich ľudí. V Likavke identifikovali sedem pozitívnych z celkového počtu 1656 otestovaných. Z Liskovej hlásia 12 pozitívnych z 1442 ľudí, ktorí sa zúčastnili odberu. Okrem armády, zdravotníkov či administratívnej výpomoci pomáhala v Ružomberku aj Akadémia ozbrojených síl z Liptovského Mikuláša, profesionálni i dobrovoľní hasiči sa podieľali na dezinfekcii priestorov.

„Celoplošné testovanie považujem za mimoriadne úspešnú akciu veľkých rozmerov. Osobne som hrdý na každého a vďačný každému, kto sa pričinil. Bola zvládnutá na vysoko profesionálnej a pritom ľudskej úrovni,“ zhodnotil na záver Maretta.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia